Vuelta a Espana: Quintana wygrał 10. etap i odzyskał koszulkę lidera

Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) wygrał 10. etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana o długości 188,7 km, którego trasa prowadziła z Lugones do Lagos de Covadonga i odzyskał koszulkę lidera. Po 10. km wypadek miał Bartosz Huzarski i wycofał się z imprezy.

Na drugim miejscu, ze stratą 24 sekund, do mety przyjechał Holender Robert Gesink (Lotto Jumbo), a trzeci był Brytyjczyk Chris Froome (Sky) ze stratą 25 s.

Quintana po raz pierwszy został liderem w sobotę, ale dzień później koszulkę odebrał mu Hiszpan David de la Cruz (Etixx - Quick-Step). W poniedziałek Kolumbijczyk potwierdził, że jest jednym z kandydatów do końcowego sukcesu. Najlepiej wytrzymał trudy końcowego podjazdu i samotnie minął linię mety. Jako piąty przyjechał jego kolega z grupy Hiszpan Alejandro Valverde, ale w klasyfikacji generalnej awansował na drugie miejsce - zaledwie o sekundę wyprzedza Froome'a. Kolejne straty czasowe poniósł inny kolarz gospodarzy Alberto Contador i do lidera ma już blisko trzy minuty straty.

Huzarski (Bora-Agon) leżał w kraksie i prawdopodobnie złamał obojczyk. Oprócz niego mocno ucierpieli także Francuz Kevin Reza i Hiszpan Markel Irizar. Wszyscy wycofali się z wyścigu. Polak dzień wcześniej zajął siódme miejsce, a w klasyfikacji generalnej był 34. Po kraksie został odwieziony do szpitala.

Wcześniej z powodu bólu pleców wycofał się Michał w Kwiatkowski, wobec czego w tegorocznej Vuelcie pozostał już tylko jeden Polak - Michał Gołaś (Team Sky).

Wtorek jest pierwszym dniem odpoczynku dla kolarzy.