W Warszawie startuje 49. Tomaszewski Cup

Tenis

We wtorek na kortach stołecznej Legii rozpocznie się zorganizowany już po raz 49. międzynarodowy turnieju tenisowy zawodników do lat 16 o puchar redaktora Bohdana Tomaszewskiego. Na starcie staną reprezentanci 12 krajów.

Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent RP Andrzej Duda fundując puchary dla najlepszej Polki i Polaka.

Udział w zawodach wezmą uzdolnieni tenisiści z Austrii, Białorusi, Czech, Danii, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Z numerem jeden zagra Rosjanin Roman Meganow, który w pierwszej rundzie spotka się z Maciejem Ziomberem. Najwyżej rozstawiony reprezentant gospodarzy Piotr Galus (nr 5) rywalizować będzie z Czechem Kanem Jermarem.

O awans do drugiej rundy turniejowa jedynka, rodaczka Meganowa, Daniella Miedwiediewa powalczy z nierozstawioną Aleksandrą Wierzbowską.

"W turnieju głównym Bohdan Tomaszewski Cup z cyklu Tennis Europe w kategorii 1 zagra 17 Polek i 19 Polaków. "Udział tak dużej liczby reprezentantów gospodarzy świadczy o tym, o tym, że grają oni coraz lepiej" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor imprezy Jerzy Hertel.

Organizatorzy mają powody do radości, bowiem sponsorem imprezy zostały władze miasta stołecznego Warszawy.

"Już na starcie mam nad niektórymi rywalami przewagę. Mam bowiem tylko trzynaście lat, a w warszawskiej imprezie można grać do szesnastu lat" - powiedział PAP Rosjanin Marat Szaripow, który z rodzicami po raz pierwszy przyjechał na Tomaszewski Cup.

W 1968 roku z pomysłem zorganizowania turnieju dla tenisowej młodzieży i objęcia nad nią patronatu przed redaktora Bohdana Tomaszewskiego wystąpił trener i wychowawca w Agrykoli Janusz Hellich. W związku z budową Trasy Łazienkowskiej zlikwidowano kort i impreza musiała przenieść się na Warszawiankę. Od 2012 roku odbywa się na obiekcie Legii.

Z roku na rok rosła ranga zawodów. Od 1999 roku turniej rozgrywany jest w obsadzie międzynarodowej. W 2002 roku Europejska Federacja Tenisowa nadała mu rangę drugiej kategorii, teraz jest jedynką.

Bohdan Tomaszewski to legenda polskiego dziennikarstwa sportowego. Urodził się w Warszawie 10 sierpnia 1921 roku i zmarł w tym mieście 27 lutego 2015 roku. Relacjonował dla radia i telewizji oraz gazet przebieg wielu najważniejszych imprez sportowych, z igrzyskami olimpijskimi na czele.

To właśnie ten turniej był miejscem startu do wielkiej kariery sportowej wielu jego uczestników. Agnieszka i Urszula Radwańskie wygrały w 2004 roku rywalizację w deblu, a Agnieszka w singlu. Grały w nim m.in. Magdalena Grzybowska i Marta Domachowska (zwyciężyła dwukrotnie), Wojciech Kowalski, Tomasz Iwański, Marcin Matkowski i dwukrotny triumfator Grzegorz Panfil.

Program turnieju:


30 (wtorek) i 31 sierpnia (środa) - eliminacje
1 września (czwartek) - ćwierćfinały
2 września  (piątek) - półfinały
3 września (sobota) - finały.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze