Rywale Polaków po raz pierwszy w historii przegrali z Kirgistanem

Kazachstan, niedzielny rywal polskiej reprezentacji w kwalifikacjach do mistrzostw świata 2018, po raz pierwszy w swojej historii przegrał z reprezentacją Kirgistanu. W 2014 roku Kazachowie rozgromili ją aż 7:1. Dwa lata po tym robiącym wrażenie wyniku przegrali 0:2.

Do towarzyskiego spotkania doszło w oddalonym od Warszawy o ok. 5000 km Biszkeku na północy Kirgistanu. Reprezentacja Kazachstanu sprawdzała tam swoje siły przed pierwszym eliminacyjnym meczem z Polską, który odbędzie się 4 września w Astanie.

Przegraną Kazachstanu można uznać za niespodziankę ponieważ ostatnie mecze z Chinami, Azerbejdżanem i Łotwą wygrali po 1:0, a z Gruzją zremisowali 1:1. Ostatnią porażkę ponieśli 10 października 2015 roku przegrywając z Holandią 1:2.

Kirgistan natomiast w czerwcowym meczu z Iranem musiał uznać aż sześciobramkową przewagę rywala. Przez ostatni rok w pięciu meczach wygrali co prawda trzy razy, ale były to skromne wygrane z Tadżykistanem i Jordanią oraz z reprezentacją Bangladeszu. W listopadzie przegrali z Australią 0:3.

Teraz, odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo nad drużyną Kazachstanu, wygrywając 2:0. Pierwszy gol padł tuż przed końcem pierwszej połowy, w 43. minucie, a jego strzelcem był Valerii Kichin. Kolejną bramkę Kirgistan zdobył w 81. minucie po trafieniu Mirlana Murzaeva. Oba trafienia padały po mocnych strzałach z dystansu.

Trener Kazachstanu, Talgat Baysufinov, mocno testował swój skład przed pierwszym meczem eliminacyjnym z Polską. W swoim zespole podczas 90. minut przeprowadził bowiem aż siedem zmian.

Kazachstan zajmuje w rankingu FIFA 96. miejsce, a Kirgistan 105. Kadra Kazachów wyceniania jest również na 10 milionów euro więcej.

Kirgistan - Kazachstan 2:0 (1:0)

Bramki: Kichin (43), Murzaev (81).

Kirgistan: Kashuba, Kichin, Maier, Baymatov, Shamshiev (64. Sidorenko), Murzaev (90. Alimov), Israilov (86. Abdurahmonov), Duyshobekov, Zemlyanukhin, Bernhardt (76. Musabekov).

Kazachstan: Loria (46. Pokatilov), Bayzhanov, Malyi, Dmitrenko (57. Kislitsyn), Kuat, Akhmetov, Smakov (60. Tagybergen), Islamkhan (46. Nurgaliev), Suymbayev (65. Shomko), Khizhnichenko (Moldakaraev), Beysebekov (77. Murtazayev).

Mecz Kazachstan - Polska odbędzie się 4 września o godzinie 18. Transmisja spotkania na antenach Polsatu.