Van Basten rezygnuje z reprezentacji na rzecz FIFA

Piłka nożna
Van Basten rezygnuje z reprezentacji na rzecz FIFA
fot. PAP

Marco van Basten, asystent Danny'ego Blinda selekcjonera Holandii, zdecydował się porzucić pracę przy kadrze na rzecz stanowiska w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, FIFA. Jest to kolejny, po Dicku Advocaacie, asystent, który opuszcza drużynę Blinda.

Van Basten jest drugim asystentem Blinda, który zrezygnował z pomocy przy reprezentacji. Wcześniej, po zaledwie trzech miesiącach przy kadrze, Dick Advocaat przyjął rolę pierwszego trenera w tureckim Fenerbahce. Jak widać rola asystenta nie jest tak atrakcyjna dla trenerów, którzy w przeszłości mieli okazję samodzielnie prowadzić kadrę Holandii.

 

Holenderska Federacja (KNVB) potwierdziła we wtorek, że 51-letni van Basten odchodzi ze sztabu szkoleniowego, by zacząć pracę na rzecz międzynarodowej piłki. - „FIFA podarowała mi szasnę, by pracować na rzecz rozwoju i reformowania futbolu. Mogę wykorzystać swoje pomysły i opinie w kwestiach reguł gry, sędziowania i programów rozwoju” – czytamy relację van Bastena w oficjalnym oświadczeniu KNVB. – " Ustaliłem z Dannym Blindem, że zostanę na stanowisku selekcjonera do końca tegorocznych kwalifikacji, czyli do listopadowego meczu z Luxemburgiem. Chyba, że zastępca zostanie znaleziony wcześniej" – onzajmił.

 

Holandia chce odciąć się od nieudanych eliminacji mistrzostw Europy 2016 i zacząć nowy etap od kwalifikacji do rosyjskiego mundialu, które rozpocznie meczem ze Szwecją we wtorek, 6 września. Wcześniej 1 września zmierzy się towarzysko z Grecją.

 

Zarówno van Basten jak i Advocaat byli w przeszłości selekcjonerami holenderskiej reprezentacji, dlatego spodziewano się, że będą wsparciem dla obecnego trenera Holendrów. Blind musi jednak zacząć rozglądać się za nowymi pomocnikami. Mówiło się, że jakiś czas temu zaproponował współpracę Ruudowi Gullitowi, jednak negocjacje upadły, zapewne ze względu na fakt, że Gullit nie ma najlepszych relacji z holenderską federacją. – "Oczywiście, że nie jestem zadowolony, ale praca w FIFA jest czymś szytym na miarę dla Marco. Nawet jeśli oznacza to, że muszę znaleźć jego następcę, sądzę, że to dla niego duża szansa" – czytamy opinię Blinda we wtorkowym oświadczeniu.

 

Van Basten był pierwszym trenerem holenderskiej kadry w latach 2004-2008, pracę jako asystent zaczął w 2015 roku.

AP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze