SteelSeries Apex M500 - mechaniczna klawiatura stworzona z myślą o gamingu

E-sport
SteelSeries Apex M500 - mechaniczna klawiatura stworzona z myślą o gamingu

SteelSeries to firma ciesząca się bardzo wysoką reputacją wśród użytkowników gamingowego sprzętu i oprogramowania. Pomimo tego, że duńska marka ma biura od USA do Tajwanu, to w jej ofercie do tej pory znajdowały się tylko klawiatury membranowe. Ten stan rzeczy zmienił się całkiem niedawno wraz z premierą klawiatury Apex M800 ze switchami QS1, a teraz do rodziny klawiatur od SteelSeries dołącza Apex M500.

Wysoka cena poprzedniej klawiatury SteelSeries i - przypuszczalnie - switche “niewiadomego pochodzenia” sprawiły, że poprzednik testowanej klawiatury nie cieszył się zbyt dużą popularnością wśród graczy. Teraz ma się zmienić, bo wiodący producent rozwiązań dla najbardziej wymagających graczy wypuścił klawiaturę Apex M500 - bezkompromisowe rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników oparte od czerwone switche Cherry MX.

 

Designerzy SteelSeries Apex M500 zrobili wszystko, żeby wygląd klawiatury był jak najprostszy. Plastikowa konstrukcja ma zaokrąglone krawędzie, które - dzięki użyciu matowego materiału - są odporne na odciski palców. Apex M500 to standardowa klawiatura ze 104 klawiszami. Każdy z nich wykonany z plastiku ABS ma duże, czytelne znaki. Dyskretne logo producenta zostało umieszczone nad klawiaturą numeryczną.

 

Nowy Apex nie ma dodatkowych przycisków, ale prawy przycisk Windows został zastąpiony klawiszem funkcyjnym z logo SteelSeries. Gdy klawisz jest przytrzymany, to F5 i F6 odpowiadają za sterowanie intensywnością podświetlenia klawiatury, a klawisze między F7 a F12 sterują multimediami i głośnością. Bardziej wymagający chcieliby na pewno zobaczyć dodatkowe przyciski, ale należy pamiętać że klawiatura jest w pełni programowalna - użytkownik może przypisać dowolną funkcje do każdego ze 104 klawiszy.

 

 

 

 

Tył klawiatury wygląda trochę dziwnie, ale być może jest to chęć zachowania modernistycznego designu. Najważniejsze jest to, że konstrukcja doskonale trzyma się na biurku i jest wyposażona w specjalny system kontroli okablowania. Koniec z kablem od klawiatury walającym się po biurku. Producent pomyślał o problemach każdego gracza i dzięki specjalnym kanałom z tyłu klawiatury każdy może ułożyć kabel w zależności od swoich potrzeb.

 

SteelSeries zdecydowało się na wykorzystanie jednych z najlepszych przełączników do gier o nazwie Cherry MX. Jedyną dostępną opcją są czerwone switche z niebieskim podświetleniem. Niski czas reakcji i wysokie “czucie” klawisza sprawiają, że Cherry MX jest przez wielu uznawane za najlepszy wybór zarówno dla casualowych graczy, jak i profesjonalistów.

 

Wcześniej wspomniane podświetlenie jest - w przypadku ustawienia maksymalnej mocy LEDów - prawie oślepiające. Na szczęście podświetlenie można dowolnie regulować co sprawia, że nawet używanie nowej klawiatury SteelSeries podczas nocnych sesji będzie bezproblemowe i przyjemne.

 

Dołączone do klawiatury oprogramowanie SteelSeries Engine jest intuicyjne, nieskomplikowane i jednocześnie bardzo bogate w funkcje. Na głównym ekranie użytkownik może dostosować podstawowe ustawienia podświetlenia i zaprogramować makra. Opcje sterowania podświetleniem są ograniczone do poziomu jasności i - tylko jednego - efektu oddechu.

 

Zawsze staram się poużywać testowaną klawiaturę przez przynajmniej tydzień, żeby móc sprawdzić każde możliwe zastosowanie. Oprócz mnóstwa pisania (napisałem z nowym Apexem już ponad 100 stron), kilku godzin grania starałem się też przetestować klawiature w typowych zastosowaniach (używanie komunikatorów, przeglądanie internetu). O ile agresywne podświetlenie i brak miejsca na odpoczynek dla rąk nie stanowił żadnego problemu przy graniu, to ze stuprocentową pewnością mogę odradzić Apexa M500 wszystkim tym, którzy zawodowo piszą. 

  

 

 

 

Jednak klawiatura została zaprojektowana z myślą o graczach i tu sprawdza się wyśmienicie. Apex M500 jest błyskawiczna w reakcji i bardzo pewna w użyciu. Pomimo braku podkładki pod nadgarstki nie czułem dyskomfortu nawet po wielogodzinnych sesjach z League of Legends czy Counter-Strike’m.

 

Apex M500 bez problemu znajdzie swoich zwolenników. To niemal ascetyczna klawiatura bez dodatkowych przycisków, portów USB czy customowych przycisków. Z drugiej strony to profesjonalna, zabójczo responsywna, szybka i pewna klawiatura stworzona z myślą o graczach, która pod żadnym pozorem nie sprawia wrażenia “taniości”. Projektanci byli w pełni skoncentrowani na stworzeniu prostej, solidnej mechanicznej klawiatury specjalnie dla graczy co w pełni się udało i - jestem o tym przekonany - SteelSeries Apex M500 będzie punktem odniesenia w wielu następnych recenzjach klawiatur dla najbardziej wymagających graczy.Michał Bogacz

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze