Białoruś pokonana! Trwa zwycięski marsz polskich koszykarzy

W swym drugim spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy polscy koszykarze odnieśli drugie zwycięstwo. Po pokonaniu we Włocławku Portugalczyków, tym razem w Mińsku zdecydowanie ograli reprezentację Białorusi.

Reprezentacja Polski eliminacje do EuroBasketu 2017 rozpoczęła od zdecydowanego zwycięstwa 83:57 w rozegranym we Włocławku meczu z Portugalią. Białorusini w pierwszej kolejce spotkań wyraźnie ulegli w Tallinnie Estonii 62:81.

Podopieczni trenera Mikea Taylora byli faworytami tej konfrontacji, co potwierdził początek meczu. Po trzech minutach, gdy kontrę Polaków zakończył Maciej Lampe, gospodarze przegrywali aż 0:12 i dopiero po chwili zdołali zdobyć pierwsze w tym meczu punkty. Później gra się wyrównała, Białorusini zaczęli trafiać z dystansu i prowadzenie gości zaczęło topnieć (11:16, 22:26), a gdy Aleksander Pustawar popisał się dwiema "trójkami" zmalało do dwóch oczek (28:30). Wynik pierwszej kwarty na 28:34 ustalił A.J. Slaughter. W drugiej kwarcie biało-czerwoni utrzymywali przewagę, ale gospodarze nie rezygnowali. Skutecznością imponował szczególnie Witalij Liutycz. Po pierwszej połowie Polacy mieli pięć oczek zaliczki (48:53), a tę część meczu efektownym wsadem zakończył Tomasz Gielo. Polacy spisywali się dobrze w ofensywie, ale dużo słabiej w obronie: popełniali dużo błędów i notowali straty.

Druga połowa rozpoczęła się po myśli biało-czerwonych. Zdecydowanie poprawili grę w obronie, a rywale zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Skuteczne kontry biało-czerwonych powiększały dystans (48:59). Na początku czwartej kwarty znów skutecznością i kapitalną grą błysnął Maciej Lampe (64:77). W kolejnych akcjach przewaga biało-czerwonych rosła, po skutecznym rzucie za trzy w wykonaniu Przemysława Zamojskiego przekroczyła dwadzieścia punktów (71:94).  Podopieczni trenera Taylora mieli szansę przekroczyć barierę 100. punktów, ale w końcówce zabrakło skuteczności. Wynik spotkania na 79:97 ustalił rzutem w ostatnich sekundach Roman Rubinsztajn.

Liderem drużyny był w tym spotkaniu Maciej Lampe, który zdobył 25 punktów trafiając 10 z 12 rzutów za dwa, wszystkie pięć wolnych, miał również osiem zbiórek. Skuteczni byli również Mateusz Ponitka - 14 punktów, siedem zbiórek i cztery asysty oraz amerykański rozgrywający z polskim paszportem A.J. Slaughter - 13 punktów, sześć asyst oraz cztery zbiórki.

Białoruś - Polska 79:97 (28:34, 20:19, 13:20, 18:24)

Białoruś:
Witalij Liutycz 23, Artiom Parachouski 14, Aleksander Kudriawcew 10, Aleksander Pustawar 8, Aleksander Semaniuk 6, Maksym Sałasz 5, Mikita Mieszczeriakow 5, Maalik Wayns 4, Wiaczesław Korz, Aleksiej Trascinecki, Kirył Sytnik.
Polska: Maciej Lampe 25, Przemysław Zamojski 15, Mateusz Ponitka 14, A.J. Slaughter 13, Adam Waczyński 9, Łukasz Koszarek 9, Tomasz Gielo 4, Michał Sokołowski 2, Adam Hrycaniuk 2, Robert Skibniewski, Aleksander Czyż.