El. MŚ 2018: Pierwszy hat-trick od 47 lat! Szkocja rozgromiła Maltę

W spotkaniu grupy F eliminacji mistrzostw świata 2018 Malta przegrała ze Szkocją 1:5, choć do przerwy utrzymywał się sensacyjny remis. Gospodarze kończyli to spotkanie w dziewiątkę, a Szkot Robert Snodgrass popisał się efektowną bramką i dokonał historycznego wyczynu.

Wynik spotkania otworzył w 10. minucie Robert Snodgrass, Szkot próbował w tej sytuacji dośrodkować w pole karne, ale zamiast dośrodkowania wyszedł strzał, który zupełnie zmylił bramkarza rywali. Maltańczycy odpowiedzieli już po kilku minutach bramką Alfreda Effionga i sensacyjny remis utrzymał się do przerwy.

W drugiej połowie inicjatywę przejęli Szkoci. W 53. minucie bramkę drugą bramkę dla tej drużyny zdobył Chris Martin, dwa kolejne trafienia dołożył Snodgrass, a bramkarza rywali pokonał jeszcze Steven Fletcher. ostatecznie Malta przegrała 1:5, kończąc mecz w dziewiątkę, gdyż czerwonymi kartkami ukarani zostali w 59. minucie Jonathan Caruana, a w 90. - Luke Gambin.

Robert Snodgrass zdobył pierwszego hat-tricka dla Szkotów w eliminacjach mistrzostw świata od 1969 roku, poprzednio takim wyczynem popisał się Colin Stein w wygranym 8:0 meczu z Cyprem.

W pozostałych meczach pierwszej serii gier grupy F Litwa zremisowała w Wilnie ze Słowenią 2:2 (2:0), a Słowacja przegrała w Trnawie z Anglią 0:1 (0:0), tracąc bramkę w doliczonym czasie gry.

Malta - Szkocja 1:5 (1:1)

Bramki: Alfred Effiong 14 - Robert Snodgrass 10, 61 (k), 84, Chris Martin 53, Steven Fletcher 78

Czerwone kartki: Jonathan Caruana (Malta, 60), Luke Gambin (Malta, 90+1)

Sędzia: Jewhen Aranowskij (Ukraina).