Zmarł Andrzej Szymczak, brązowy medalista olimpijski

Piłka ręczna

Na dwa dni przed 68. urodzinami zmarł Andrzej Szymczak, w latach 1967-1984 bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej, uczestnik igrzysk olimpijskich 1972 i 1976, brązowy medalista z Montrealu.

Po zakończeniu kariery był szkoleniowcem Anilany Łódź. - "Jego śmierć to bolesna strata dla naszej Rodziny Olimpijskiej. Najbliższym Zmarłego przekazujemy słowa współczucia i otuchy" - napisano na oficjalnej stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

W 2008 roku wybrany do "siódemki" 90-lecia polskiej piłki ręcznej, przez wielu uznawany za najlepszego bramkarza w historii polskiego szczypiorniaka. Według danych Związku Piłki Ręcznej w Polsce rozegrał 229 spotkań w drużynie narodowej.

 

Największy sukces osiągnął w 1976 roku, kiedy wraz z kolegami wywalczył brązowy medal olimpijski. Krążek tego samego koloru zdobył sześć lat później w mistrzostwach świata w RFN. Był członkiem Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej.

 

A oto treść oficjalnego komunikatu na stronie internetowej Związku Piłki Ręcznej w Polsce:

 

Z największym smutkiem i żalem informujemy o śmierci Andrzeja Szymczaka. Wybitnego zawodnika, 229-krotnego reprezentanta Polski, w 2008 roku wybranego do „siódemki” 90-lecia polskiej piłki ręcznej, przez wielu uznawanego za najlepszego bramkarza w historii polskiego szczypiorniaka, brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku oraz mistrzostw świata w RFN w 1982 roku, członka Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej.
Podczas MŚ w NRD w 1974 roku obronił 19 z 27 rzutów karnych (!) wykonywanych przez rywali Biało-czerwonych i został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju.
Rodziny oraz Bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia oraz najszczersze kondolencje.

 

W załączonym materiale wideo, przeprowadzona kilkanaście miesięcy temu rozmowa z Andrzejem Szymczakiem. Legenda polskiej piłki ręcznej opowiedziała miedzy innymi o wielkim sukcesie, jakim był brąz igrzysk olimpijskich w Montrealu.

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze