El. EuroBasketu 2017: Polacy wygrali mecz na szczycie!

Polscy koszykarze pokonali w Lublinie reprezentację Estonii 78:64. Biało-czerwoni zanotowali kolejne, trzecie już zwycięstwo i nadal są liderami grupy D eliminacji do EuroBasketu 2017. Teraz na podopiecznych Mike'a Taylora czekają spotkania rewanżowe.

Po dobrym rozpoczęciu eliminacji do przyszłorocznego EuroBasketu, tym razem na Polaków czekało dużo trudniejsze zadanie. Losowana z drugiego koszyka Estonia, to obok biało-czerwonych najlepsza ekipa naszej grupy. Rywale podobnie, jak podopieczni Taylora zwyciężyli w dwóch pierwszych starciach.

Obie reprezentacje mierzyły się ze sobą dotychczas siedmiokrotnie. Bilans, cztery zwycięstwa Polaków i trzy Estończyków, był dobrym prognostykiem przed rozpoczęciem meczu. Za naszymi koszykarzami stał również ranking, w którym koszykarze Taylora zajmują 36. miejsce,  a rywale 84. pozycję.

Od pierwszej kwarty Polacy grali skutecznie w ataku oraz nieźle w obronie. Estończycy największe spustoszenie siali rzutami za trzy punkty. Bardzo dobrze radził sobie Maciej Lampe, dużo rzucał Adam Waczyński, a kapitalnie w obronie grał Mateusz Ponitka. Koszykarze Taylora wygrywali już czternastoma oczkami, ale w końcówce pierwszej połowy roztrwonili przewagę i na przerwę schodzili z wynikiem 36:26.

Polacy z minuty na minutę grali coraz gorzej, a napór gości nie słabł. W połowie trzeciej kwarty rywale doszli nas na cztery punkty, a po chwili już prowadzili. W szeregi polskiej ekipy wdał się chaos. Szybko jednak biało-czerwoni wzięli się w garść i przed ostatnią kwartą wrócili na prowadzenie.

Ostatnia partia to już kompletna dominacja biało-czerwonych. Rywale przez pięć minut nie potrafili rzucić celnie do kosza. Polacy dzięki wygranej są samotnymi liderami grupy D.

Polska - Estonia 78:64 (21:14, 15:12, 19:23, 23:15)

Polska: Maciej Lampe 17, Mateusz Ponitka 15, Adam Waczyński 14, A.J. Slaughter 13, Tomasz Gielo 6, Adam Hrycaniuk 4, Przemysław Zamojski 4, Aleksander Czyż 3, Łukasz Koszarek 2, Michał Sokołowski 0

Estonia: Kristjan Kitsing 15, Tanel Kurbas 11, Rain Veideman 10, Sten Sokk 8, Reinar Hallik 7, Indrek Kajupank 4, Martin Dobrek 3, Erik Keedus 3, Toomas Raadik 2, Rain Raadik 1, Rait-Riivo Laane 0, Martin Paasoja 0

Tabela:      pkt M Z P kosze

1. Polska     6  3 3 0 258:200
    2. Estonia    5  3 2 1 221:202
    3. Białoruś   4  3 1 2 213:240
    4. Portugalia 3  3 0 3 187:231