48-letni Ceferin, szef słoweńskiej federacji, a z wykształcenia prawnik, będzie kierować UEFA do wiosny 2019 roku, czyli do zakończenia kadencji jego poprzednika Francuza Michela Platiniego.

 

Platini podał się do dymisji 9 maja w związku z czteroletnią dyskwalifikacją, nałożoną nań przez Komisję Etyczną Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z powodu podejrzanego przelewu dwóch milionów franków szwajcarskich, które otrzymał w 2011 roku rzekomo jako płatność za pracę wykonaną dla FIFA dekadę wcześniej.

 

Ceferina popierał m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek.

 

W swojej prezentacji tuż przed wyborami Ceferin oświadczył, że nie brakuje mu doświadczenia i zapowiedział, że nie będzie składać "nierealnych obietnic".

 

- "Powtarzanie, że jestem niedoświadczony, to okazywanie braku szacunku dla prezesów małych i średnich federacji, którzy, jak ja, muszą robić więcej za mniej środków i dlatego mają doświadczenie" - podkreślił.

 

Zwracając się do delegatów już po wyborach, powiedział: "Słowenia, mój mały i piękny kraj, jest dumna z tego wyboru i mam nadzieję, że pewnego dnia wy będziecie dumni ze mnie".

 

Jednym ze stojących przed nim wyzwań będzie przeciwdziałanie planom największych lig kontynentu - angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i włoskiej, które chciałyby zagwarantować sobie więcej miejsc w europejskich rozgrywkach pucharowych, a szczególnie w Champions League.

 

Obronę interesów mniejszych krajów i lig obiecywał także 68-letni van Praag. - "Patrząc na nasze programy, Alex i ja mamy te same cele. On chciał osiągnąć je podążając swoją drogą, a ja swoją. Dziś przemówiła demokracja" - skomentował wynik wyborów Holender.

 

Ceferin będzie ósmym w historii sternikiem UEFA. Jego poprzednik, Platini, kierował organizacją od 2007 roku.