Regulamin mistrzostw Europy stanowi, że do końcowego rezultatu sezonu zalicza się w klasyfikacji generalnej siedem najlepszych rezultatów. Przed Lipawą, w klasyfikacji generalnej kierowców w walce o tytuł liczą się już tylko Kajetanowicz i Łukjaniuk. Aby „Kajto” zdobył tytuł, musi po Łotwie mieć minimum 40 punktów więcej od Rosjanina. Aktualnie obrońca tytułu ma 76 pkt. przewagi.

 

Rajd Lipawy zostanie rozegrany w dniach 16-18 września, z numerem pierwszym pojedzie Kajetanowicz. Trasa została poważnie zmieniona w porównaniu z poprzednią edycją, prawie 50 procent stanowią zupełnie nowe odcinki specjalne.

 

W ubiegłym roku aż 10 z 11 pokrytych śniegiem i lodem odcinków specjalnych Kajetanowicz ukończył w pierwszej trójce. Także i w tym roku impreza miała się odbyć zimą, ale w lutym aura pokrzyżowała plany organizatorów. Intensywne opady deszczu, jakie mają miejsce w rejonie Lipawy spowodowały, że drogi publiczne, na których wyznaczono odcinki specjalne, zostały poważnie uszkodzone, w wielu miejscach stały się nieprzejezdne. Przejazd nimi mógł zagrażać bezpieczeństwu zarówno zawodników jak i kibiców, dlatego rajd został odwołany i przeniesiony na wrzesień.

 

Trasy odcinków specjalnych mają łącznie 203 km długości. Pierwszy kierowca wystartuje w sobotę o 8.25, ostatnią próbę zaplanowano na niedzielę na 13.30.

 

Głównymi rywalami aktualnego mistrza Europy będą Łukjaniuk, który zmienia auto z Fiesty R5 na Mitsubishi Lancera EVO X oraz startujący u siebie Łotysz Ralf Sirmacis w Skodzie Fabii R5. Okazję na start w domowej rundzie FIA ERC chcą także wykorzystać czołowi zawodnicy z krajów nadbałtyckich. Wśród nich są mistrz Łotwy z 2014 roku i aktualny wicelider tego cyklu Janis Vorobjovs (Mitsubishi Lancer Evo X) oraz aktualny mistrz Łotwy Siim Plangi (Mitsubishi Lancer Evo X), który rok temu był w Lipawie drugi.

 

- W sporcie samochodowym za każdą decyzją, każdym ruchem kierownicą czy kliknięciem w zawieszeniu stoi odpowiedzialność. Czuję ją na swoich barkach niezależnie od tego, jakie zadanie nas czeka, czy jest to rajd rozpoczynający sezon, czy też decydujący o losach tytułu. Do każdego podchodzę z taką samą pokorą. To pomaga mi dawać z siebie wszystko, by osiągać główne cele. Rajd Lipawy nie będzie w tej kwestii wyjątkiem, choć z psychologicznego punktu widzenia niesie ze sobą duży ładunek emocji - uważa Kajetanowicz, który na Łotwie będzie startował po raz trzeci w karierze.

 

Na liście startowej są 43 załogi, najdłuższy odcinek będzie miał 28,7 km długości. Obok czterokrotnego mistrza Polski Kajetanowicza, na Łotwie wystartuje dwóch byłych mistrzów kraju Łukasz Habaj (2015) i Wojciech Chuchała (2014).

 

Ostatnią rundą rajdowych ME w sezonie 2016 będzie w dniach 7-9 października Rajd Cypru.

Czołówka klasyfikacji ME (po 8 z 10 rajdów):
  
  1. Kajetan Kajetanowicz (Polska) 166 pkt
  2. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja)   90
  3. Ralfs Sirmacis (Łotwa)     79 
  4. Bryan Bouffier (Francja)    42 
  5. Jan Kopecky (Czechy)      39 
  6. Craig Breen (Irlandia)     38 
  7. Freddy Loix (Belgia)      38
  8. Raul Jeets (Estonia)      38