Pochodząca z wioski Dąbrówka, położonej 7 km od Rawicza, 25-letnia Kucharczyk w poprzednich igrzyskach, w 2012 roku w Londynie, zdobyła złoty medal. W finale czterokrotnie poprawiała rekord świata do wyniku 6 m. Rok później w Lyonie osiągnęła jeszcze lepszy rezultat - 6,09. Jest wszechstronną lekkoatletką. W dorobku ma m.in. dziewięć medali mistrzostw globu, które wywalczyła - oprócz skoku w dal - również w biegu na 100 m przez płotki, skoku wzwyż, pięcioboju i sztafecie 4x100 m.

 

Kucharczyk wspomniała, że w szkole była ... łobuziarą, wdawała się w bójki, biła się z chłopakami, często odwiedzała gabinet pedagoga. "Pewnego dnia wezwał mnie nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Mikołajczyk i stwierdził, że moją energię trzeba wykorzystać w inny sposób. Od tego czasu nie miałam już siły na wojowanie w szkole".

 

Polscy sportowcy zdobyli dotychczas w Rio de Janeiro 27 medali: sześć złotych, 13 srebrnych oraz osiem brązowych i zajmują 13. miejsce w klasyfikacji krajów. Na pierwszym są Chiny – 172 (75-58-39).

 

Igrzyska zakończą się w niedzielę.