Przewodniczący MKOl zaapeluje do Rosji o pomoc w walce z hakerami

Inne
Przewodniczący MKOl zaapeluje do Rosji o pomoc w walce z hakerami
fot. PAP

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach powiedział, że zaapeluje do autorytetów w Rosji o pomoc w walce z hakerami, którzy wykradli i opublikowali poufne dane Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Bach chce zablokować dalszy przekaz informacji i pomóc nawiązać kontakty WADA z władzami Rosji.

 

Rosyjscy hakerzy posługujący się nazwą "Fancy Bears" upublicznili w ostatnich godzinach dane kolejnych 11 osób, w tym brytyjskiej kolarki torowej Laury Trott, dwukrotnej złotej medalistki IO z Londynu.

 

Prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja sprzeciwia się procesowi publikacji danych medycznych, choć ich wyniki powinny zwrócić uwagę opinii publicznej. - Nie popieramy tego, co robią hakerzy, ale dane skłaniają do zadawania wielu pytań i przyciągają uwagę opinii publicznej. Wygląda na to, że zdrowi sportowcy używali legalnie leków zakazanych dla innych, a ci sportowcy, którzy autentycznie są chorzy nie mogą z powodu podejrzeń uczestniczyć w paraolimpiadzie - powiedział agencji Interfax Putin.

 

Kilka dni temu minister sportu Witalij Mutko zaprzeczył, by rosyjski rząd miał powiązania z hakerami.

 

We wtorek WADA potwierdziła wykradnięcie danych dotyczących m.in. utytułowanych tenisistek sióstr Williams, 19-letniej gimnastyczki USA Simone Biles (pięć medali w Rio de Janeiro - cztery złote i jeden brązowy) czy czołowego brytyjskiego kolarza Chrisa Froome\'e. Z dokumentów wynikało, że w pewnym okresie miały one przyzwolenie na stosowanie środków znajdujących się na liście substancji zabronionych.

AP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie