Puchar Davisa: Powrót Hiszpanów i Rosjan do elity

Polscy tenisiści przegrali w barażu z Niemcami 2:3 i stracili miejsce w Grupie Światowej Pucharu Davisa. Po czterech latach przerwy do elity wrócili Rosjanie, którzy wygrali w Moskwie z Kazachstanem 3:1.

Biało-czerwoni odrobili w Berlinie stratę 0:2, ale w decydującym spotkaniu Hubert Hurkacz uległ Janowi-Lennardowi Struffowi 6:7 (4-7), 4:6, 1:6. Polacy tylko 12 miesięcy cieszyli się z rywalizacji w 16-zespołowej elicie tych rozgrywek. Rok temu w barażu pokonali Słowaków 3:2, co zapewniło im historyczny awans. W przyszłym sezonie ponownie występować będą na jej zapleczu - w Grupie I Strefy Euro-afrykańskiej. Pierwszych rywali powinni poznać w najbliższym tygodniu.

Spore kłopoty z przeprowadzeniem rywalizacji były w Moskwie. Deszcz w piątek i zapadające ciemności w sobotę sprawiły, że w niedzielę dokończono dopiero drugi mecz singlowy, który zwyczajowo odbywa się pierwszego dnia zmagań. W tym wypadku tuż po singlistach na kort wyszli debliści, a potem rozegrano kolejny pojedynek w grze pojedynczej. Ponieważ po nim sytuacja była już rozstrzygnięta, z piątego spotkania zrezygnowano.

Piąty mecz decydował o losach rywalizacji w barażu Uzbekistan - Szwajcaria. Ekipa gości wygrała 3:2, a kluczowe okazało się zwycięstwo Antoine Belliera nad Jurabekiem Karimowem 6:2, 6:4, 6:7 (6-8), 6:3. Helweci zachowali więc miejsce w GŚ.

Podobnie jak Kanadyjczycy, którzy po dwóch dniach zmagań w Halifax prowadzą z Chile 3:0. Deszcz przeszkodził w dokończeniu rywalizacji Australijczyków ze Słowakami w Sydney. Ponieważ już wcześniej gospodarze byli pewni utrzymania (3:0), odwołano dwa pozostałe spotkania singlowe.

Już w sobotę powrót po dwuletniej przerwie do elity wywalczyli Hiszpanie, którzy dzień później dopełnili dzieła i wygrali w New Delhi z reprezentacją Indii 5:0. Taki samym wynikiem zakończył się baraż Japonia-Ukraina w Tokio. Komplet zwycięstw zanotowali także Belgowie, którzy w Ostendzie pokonali Brazylijczyków 4:0.