Trzecie zwycięstwo polskich siatkarek w eliminacjach ME 2017

Polskie siatkarki wygrały z Węgierkami 3:1 w spotkaniu kończącym pierwszy turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy 2017 i zakończyły imprezę z kompletem zwycięstw na koncie. Drugi turniej zostanie rozegrany w dniach 23-25 września w Bielsku-Białej.

Biało-czerwone zmagania w Erd rozpoczęły od zwycięstwa 3:0 nad Finlandią. W sobotę, również w trzech setach pokonały Estonię. Węgierki również wygrały dwie pierwsze konfrontacje, z tym, że straciły po secie w obu meczach.

Spotkanie z gospodyniami imprezy podopieczne Jacka Nawrockiego rozpoczęły od porażki 23:25 w premierowej odsłonie. W drugim secie odegrały się jednak na rywalkach, szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę i pewnie wygrały 25:14. Trzeci set, mimo początkowej przewagi gospodyń, również zakończył się sukcesem Polek, które w czwartej partii nie pozwoliły rywalkom na przedłużenie meczu. Biało-czerwone wygrały po zaciętej rywalizacji 25:22. W reprezentacji Polski najlepiej punktowały Berenika Tomsia (18) i Malwina Smarzek (12), u rywalek Dora Horvath (18).

Drugi turniej zostanie rozegrany w dniach 23-25 września w Bielsku-Białej. Awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy wywalczy najlepsza drużyna w tabeli po dwóch  turniejach. Drużyna z drugiego miejsca uzyska prawo gry w barażu (2 i 9 października). ME 2017 po raz pierwszy w historii zorganizują Azerbejdżan i Gruzja. Udział w imprezie, oprócz reprezentacji gospodarzy, ma już zapewniony pięć najlepszych zespołów poprzednich ME z 2015 roku - Rosja, Holandia, Serbia, Turcja oraz Niemcy.

Polska – Węgry 3:1 (23:25, 25:14, 25:20, 25:22)

Polska: Kąkolewska (8), Ganszczyk (10), Tomsia (18), Wołosz (6), Grajber (7), Smarzek (12) - Witkowska (libero) oraz Krzos (libero), Efimienko (3), Kaliszuk (7), Twardowska (1), Mucha (1), Sawicka.
Węgry: Szakmary (8), Kotel (2), Dobi (10), Liliom (3), Nagy (7), Horvath (18) - Molcsanyi (libero) oraz Talas (1), Villam (1), Bleicher.

Pozostałe wyniki:

16 września, piątek:
Finlandia – Polska 0:3 (19:25, 16:25, 21:25)
Węgry – Estonia 3:1 (25:19, 25:22, 16:25, 25:11)

17 września, sobota:
Polska – Estonia 3:0 (25:17, 25:16, 25:17)
Węgry – Finlandia 3:1 (25:27, 25:19, 25:19, 25:20)

18 września, niedziela:
Estonia – Finlandia 3:2 (25:13, 22:25, 20:25, 25:20, 15:11).

Tabela turnieju w Erd:

1. Polska 9 (3-0) 9-1 2. Węgry 6 (2-1) 7-5  3. Estonia 2 (1-2) 4-8  4. Finlandia 1 (0-3) 3-9.