PŚ w hokeju: Zwycięstwa Ameryki Północnej i Szwecji w grupie B

Ameryka Północna wygrała z Finlandią 4:1, a Szwecja pokonała Rosję 2:1 w pierwszej kolejce meczów grupy B rozgrywanego w Toronto Pucharu Świata w hokeju na lodzie.

Po dwóch tercjach reprezentacja Ameryki Północnej, której barw bronią hokeiści kanadyjscy i amerykańscy do 23. roku życia, prowadziła 4:0, a dopiero w 56. minucie honorową bramkę strzelił Valtteri Filppula.

W drugim spotkaniu, między 31. a 33. minutą, Szwedzi zdobyli dwa gole. Rosjanie odpowiedzieli tylko trafieniem Aleksandra Owieczkina w 60.

Na inaugurację turnieju, w sobotnich meczach gr. A reprezentacja Europy niespodziewanie pokonała USA 3:0, a Kanada rozgromiła Czechy 6:0.

Po dwa najlepsze zespoły z obu grup awansują do półfinału. W finale rywalizacja będzie się toczyła do dwóch zwycięstw.

To trzecia edycja Pucharu Świata. W 1996 roku triumfowali Amerykanie, a osiem lat później najlepsi byli Kanadyjczycy.

Wyniki niedzielnych meczów grupy B:

Ameryka Północna - Finlandia 4:1 (1:0, 3:0, 0:1).
    Bramki: dla Ameryki Północnej - Jack Eichel (6), Johnny Gaudreau (26),
    Jonathan Drouin (28), Nathan MacKinnon (35); dla Finlandii - Valtteri Filppula (56).

Szwecja - Rosja 2:1 (0:0, 2:0, 0:1).
    Bramki: dla Szwecji - Gabriel Landeskog (31), Victor Hedman (33);
    dla Rosji - Aleksander Owieczkin (60).

Tabela:
    (zwycięstwa, porażki, porażki po dogrywce lub karnych (za jeden punkt), bramki, punkty)

1. Ameryka Płn.     1  0  0  4-1  2
    2. Szwecja          1  0  0  2-1  2
    3. Rosja            0  1  0  1-2  0
    4. Finlandia        0  1  0  1-4  0