Tyson Gay wycofał się z bobslejowych mistrzostw USA

Były mistrz świata w biegach na 100 i 200 m Amerykanin Tyson Gay zrezygnował z zapowiadanego startu w bobslejowych mistrzostwach kraju w rozpychaniu. W kanadyjskim Calgary błysnął inny sprinter - Ryan Bailey, który wygrał we wspomnianej konkurencji.

"Podjęto decyzję, że w najlepszym interesie Gaya będzie skupienie się teraz na nauce" - napisano w komunikacie amerykańskiej federacji bobslejowej.

Gay, trzykrotny mistrz świata z Osaki w 2007 roku, trzy lata temu miał pozytywny test antydopingowy i przez rok musiał pauzować. Wystąpił w igrzyskach w Rio de Janeiro, ale tylko w składzie sztafety, która w finale została zdyskwalifikowana.

34-letni lekkoatleta miał wystąpić w Calgary w konkurencji rozpychania (liczy się czas startu). Sukces w mistrzostwach kraju może być przepustką do startów w bobslejowej reprezentacji USA. Przybliżył się do tego Bailey, który wygrał zmagania w Kanadzie. 27-letni zawodnik na bieżni nie odniósł jak na razie znaczących sukcesów.

"Dostanie szansy wystąpienia w zimowych igrzyskach byłoby czymś niesamowitym. Nigdy w najbardziej zwariowanych snach nie marzyłem nawet o tym, więc myśl, że byłoby to jednak możliwe, jest po prostu oszałamiająca" - podkreślił lekkoatleta, który wystąpił w letnich zmaganiach olimpijskich w Londynie.

Sztafeta 4x100 m z jego udziałem wywalczyła wówczas srebro, ale odebrano je jej z powodu pozytywnego testu dopingowego Gaya. Bailey w sierpniowej rozmowie z dziennikarzami przyznał, że nadal nie może się pogodzić z tamtą sytuacją, a między nim i Gayem atmosfera jest napięta.

Bailey w Calgary po raz pierwszy wystąpił w zawodach bobslejowych na lodzie. W sierpniu wygrał prekwalifikacje do krajowych mistrzostw w Lake Placid, które toczyły się na suchym lądzie.

To nie pierwszy przypadek, gdy sportowiec rywalizuje na światowym poziomie w sprincie i bobslejach. Niedawno do brytyjskiej ekipy, przygotowującej się na zimowe igrzyska, dołączył złoty medalista olimpijski z Aten w sztafecie 4x100 m Mark Lewis-Francis.

Tę drogę przebył także inny członek tej sztafety Jason Gardener, który wystartował w bobslejowych mistrzostwach Wielkiej Brytanii w 2008 roku. W bobslejach wystąpiły też m.in. Amerykanki Lolo Jones i Lauryn Williams, które wcześniej rywalizowały w letnich igrzyskach. Williams zdobyła nawet srebrny medal olimpijski w Soczi.