Historyczny sukces polskich golfistów

Australijscy golfiści wywalczyli w meksykańskiej miejscowości Riviera Maya złoty medal drużynowych mistrzostw świata mężczyzn. Polacy zajęli ósme miejsce - najwyższe w historii tej imprezy.

Wystąpili w składzie: Adrian Meronk (Toya GCC Wrocław), Mateusz Gradecki (Gradi GC) oraz Jakub Dymecki (Tokary GC), odnotowując łącznie 558 uderzeń. Do wysokiej pozycji biało-czerwonych przyczynił się w dużej mierze świetny występ Meronka. 23-latek, który zapowiada rychłe przejście na zawodowstwo, w klasyfikacji indywidualnej był trzeci.

Jak podkreślił sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński, zawodnikowi należą się „ogromne gratulacje, dające równocześnie nadzieję na udział krajowego golfisty w kolejnych igrzyskach”.

„Czekamy na taki debiut, zdając sobie jednak sprawę, że to nie będzie łatwa droga. Liczba ludzi uprawiających golf na świecie jest ogromna, a poziom zawodowej gry bardzo wysoki. To sprawia, że niezwykle trudno jest się dostać do rankingowej czołówki” - powiedział PAP.

Krzesiński, który w niedzielę w podwarszawskim Rajszewie obserwował finał Deutsche Bank Polish Masters - popularnej ligi amatorów golfa, z udziałem m.in. mistrza olimpijskiego Szymona Ziółkowskiego i Mariusza Czerkawskiego, dodał, że szczególnie cieszy go rosnące zainteresowanie golfem wśród dzieci i młodzieży.

W mistrzostwach świata Australijczycy (Cameron Davis, Curtis Luck, Harrison Endycott) w czterorundowej rozgrywce triumfowali sumą 534 uderzeń (-6). Dziewiętnaście „strzałów” więcej wykonali Anglicy. Trzecie miejsce wynikiem 554 zajęli ex aequo Austriacy oraz Irlandczycy.

Wcześniej rywalizowały zespoły kobiet. Złoty medal zdobyły Koreanki, srebrny Szwajcarki, a brązowy Irlandki. Polki w składzie: Dominika Gradecka (Gradi GC), Nastasia Kossacky (Sobienie Królewskie G&CC) i Dorota Zalewska (Binowo Park GC) uplasowały się na 48. pozycji.

Drużynowe MŚ amatorów, zwane także Eisenhower Trophy, odbyły się po raz trzydziesty, natomiast Polacy wystąpili w nich po raz trzeci. Udział wzięło 212 zawodników z 71 krajów.

Przed dwoma laty, gdy czempionat rozgrywano w Japonii, polska reprezentacja zajęła 22. miejsce, a w 2012 roku w Turcji – 17.

Mistrzostwa pod egidą międzynarodowej federacji (IGF) odbywają się co dwa lata. Pierwszy męski turniej rozegrano w 1958 roku na brytyjskim polu w St. Andrews. W pojedynku o puchar amerykańskiej głowy państwa (prezydent Dwight D. Eisenhower był zapalonym golfistą) Australia pokonała reprezentację Ameryki. W 1964 roku do rywalizacji dołączyły kobiety.