Polacy za granicą: Jeśli nie Lewandowski z Milikiem, to... Piszczek i Glik!

Nie można powiedzieć, że był to jakoś szczególnie udany weekend dla Polaków za granicą. Nasi czołowi snajperzy jakby trochę się zawiesili. Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik i Łukasz Teodorczyk nie trafili już od dwóch spotkań. Reputację biało-czerwonym uratowali tym razem nieoczekiwanie Kamil Glik i Łukasz Piszczek. Ponadto asystami popisali się Kamil Wilczek oraz Mariusz Stępiński. Poniżej pełen wykaz gier naszych piłkarzy.

Po świetnych występach Kamila Grosickiego i Mariusza Stępińskiego, znów przyszedł czas na Kamila Glika. Spośród wszystkich Polaków we Francji, to on w miniony weekend zabłysnął najjaśniej. Stoper Monaco najpierw wyrównał stan sobotniego starcia z Angers, a potem po jego strzale rywal sam wpakował sobie piłkę do siatki. Skończyło się zwycięstwem 2:1, prestiżowy dziennik "Le Figaro" stwierdził, że Polak odwrócił losy meczu, a on sam może sobie dopisać drugiego gola w Ligue 1 - wcześniej trafił w czwartej kolejce z LOSC Lille (4:1).

Bramkę zdobył także inny polski obrońca - Łukasz Piszczek. Gol z Freiburgiem (3:1) to dla niego drugie trafienie w drugim kolejnym meczu - we wtorek ustrzelił Wolfsburg (5:1) swojego przyjaciela Jakuba Błaszczykowskiego. Ta świetna passa 31-latka to w dużym stopniu efekt zaufania, jakim obdarzył go Thomas Tuchel. Polak pauzował tylko w jednym meczu Bundesligi (ze względu na kontuzję), wystąpił w czterech, a w trzech rozegrał pełne 90 minut. Dziś, tak jak Glik (wszystkie siedem spotkań Ligue 1 po 90 minut), znów stanowi bardzo ważne ogniwo swojego zespołu i widać tego efekty.

1 przez taftadarka2016

Nieco gorzej wygląda sytuacja, jeśli idzie o naszych snajperów. W ten weekend błysnęli jedynie Kamil Wilczek i Mariusz Stępiński, którzy popisali się asystami. Pierwszy przy ostatniej bramce Broendby z Odense (3:0), drugi przy jedynym trafieniu Nantes z Marsylią (1:2). Dla Wilczka to już trzecie ostatnie podanie w tym sezonie, a przypomnijmy, że bramek na koncie ma aż sześć. Dla Stępińskiego to z kolei dopiero pierwsza asysta - wcześniej ukarał golem AS Nancy (1:1).

Emiliano Sala Goal HD - Olympique Marseille 0-1... przez nammakudla

Zatrzymał się natomiast Robert Lewandowski, który nie trafił ani w środowym starciu z Herthą BSC (3:0), ani w ostatnim z HSV (1:0). Podobnie sprawa się ma w przypadku Arkadiusza Milika i Łukasza Teodorczyka - oni też nie strzelili od dwóch spotkań. Jest jednak zdecydowanie za wcześnie, by mówić o jakimś kryzysie. Dla naszych armat to prawdopodobnie tylko przerwa techniczna.

W prawdziwych piłkarskich hitach wzięli w ten weekend udział Łukasz Fabiański, Artur Jędrzejczyk i Thiago Cionek. Ich rywalami byli zawodnicy, kolejno: Manchesteru City (1:3), CSKA Moskwa (1:1) oraz Juventusu (0:1). Co na pewno cieszy, wszyscy trzej Polacy rozegrali po 90 minut. Co martwi - tylko zespół Jędrzejczyka wywalczył jakikolwiek punkt. Niestety, żaden z nich nie popisał się też jakimś szczególnym wyczynem. Najbliżej był Fabiański, który w 65. minucie stanął oko w oko z egzekwującym jedenastkę Sergio Aguero. Argentyńczyk kompletnie jednak Polaka zaskoczył.

Minionego weekendu do udanych nie zaliczy też na pewno Grzegorz Krychowiak. Polak co prawda rozegrał w Tuluzuie pełne 90 minut, ale znów spisywał się poniżej oczekiwań, zupełnie nie odnalazł się na środku obrony, gdzie po jakimś czasie przesunął go Unai Emery, a jego PSG poległo ostatecznie 0:2. Podobny nastrój towarzyszy Kamilowi Grosickiemu (0:3 z Dijon), Maciejowi Rybusowi (0:1 z Lorient), Łukaszowi Teodorczykowi (1:2 z Westerlo) i przede wszystkim Wojciechowi Szczęsnemu (1:3 z Torino). Cóż, biorąc to wszystko do kupy, chyba nie można powiedzieć, że był to jakoś szczególnie udany weekend dla Polaków za granicą...

Oto pełne zestawienie występów biało-czerwonych:

ANGLIA

Bartosz Białkowski (Ipswich Town) – 90 minut z Leeds United (0:1)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą na Chelsea (3:0)
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Evertonem (1:0)
Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers) – 90 minut z Birmingham City (1:1)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut z Manchesterem City (0:1)
Bartosz Kapustka (Leicester City) – poza kadrą na Manchester United (1:4)
Tomasz Kuszczak (Birmingham City) – poza kadrą na Queens Park Rangers (1:1)
Damien Perquis (Nottingham Forest) – poza kadrą na Sheffield Wednesday (1:2)
Marcin Wasilewski (Leicester City) – poza kadrą na Manchester United z powodu czerwonych kartek (1:4)
Paweł Wszołek (Queens Park Rangers) – 75 minut z Birmingham City (1:1)
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą na Brentford z powodu kontuzji (3:1)

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 90 minut i żółta kartka z Westerlo (1:2)

CYPR

Arkadiusz Piech (Apollon Limassol) – cały mecz z AEL Limassol na ławce rezerwowych (1:2)
Mateusz Taudul (AEZ Zakakiou) – 90 minut z Neą Salamina Famagusta (1:5)
Tomasz Wełna (Aris Limassol) – poza kadrą na APOEL Nikozja (0:3)

DANIA

Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut i asysta z Odense (3:0)
Patryk Wolański (Horsens) – cały mecz z Midtjylland na ławce rezerwowych (2:5)

FRANCJA

Kamil Glik (Monaco) – 90 minut i bramka z Angers (2:1)
Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 90 minut z Dijon (0:3)
Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain) – 90 minut z Toulouse (0:2)
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut z Caen (0:0)
Maciej Rybus (Olympique Lyon) – 65 minut z Lorient (0:1)
Mariusz Stępiński (Nantes) – 60 minut i asysta z Olympique Marsylia (1:2)

HISZPANIA

Przemysław Tytoń (Deportivo La Coruna) – cały mecz z Atletico Madryt na ławce rezerwowych (0:1)
Paweł Kieszek (Cordoba) – 90 minut z Gimnastikiem Tarragona (2:0)

HOLANDIA

Wojciech Golla (Nijmegen) – 90 minut z Willem II (0:0)
Filip Kurto (Excelsior) – cały mecz z PSV na ławce rezerwowych (1:3)
Mateusz Klich (Twente) – 90 minut z Vitesse Arnhem (2:1)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut z Bredą (0:1)

NIEMCY

Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg) – 60 minut z Werderem Brema (2:1)
Paweł Dawidowicz (Bochum) – 90 minut ze Stuttgartem (1:1)
Rafał Gikiewicz (Freiburg) – cały mecz z Borussią Dortmund na ławce rezerwowych (1:3)
Tomasz Hołota (Arminia Bielefeld) – cały mecz z z Nuernberg na ławce rezerwowych (1:3)
Marcin Kamiński (Stuttgart) – poza kadrą na Bochum (1:1)
Jakub Kosecki (Sandhausen) – cały mecz z Greuther Fuerth na ławce rezerwowych (1:1)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut z HSV (1:0)
Daniel Łukasik (Sandhausen) – cały mecz z Greuther Fuerth na ławce rezerwowych (1:1)
Michał Mak (Arminia Bielefeld) – poza kadrą na Nuernberg (1:3)
Adam Matuszczyk (Eintracht Brunszwik) – poza kadrą na Fortunę Duesseldorf (2:1)
Paweł Olkowski (Koeln) – cały mecz z Red Bullem Lipsk na ławce rezerwowych (1:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut i bramka z Freiburgiem (3:1)
Eugen Polanski (Hoffenheim) – cały mecz z Schalke 04 na ławce rezerwowych (2:1)
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – poza kadrą na Heidenheim (0:3)
Artur Sobiech (Hannover) – 60 minut z TSV 1860 Monachium (2:0)
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – mecz z Unionem Berlin w poniedziałek

NORWEGIA

Łukasz Jarosiński (Stroemsgodset) – poza kadrą na Odds (1:1)
Piotr Leciejewski (Brann) – 90 minut z Tromso (1:0)

ROSJA

Janusz Gol (Amkar Perm) – mecz z Krylją Sowietow Samara w poniedziałek
Artur Jędrzejczyk (Krasnodar) – 90 minut z CSKA Moskwa (1:1)

SZKOCJA

Krystian Nowak (Hearts of Midlothian) – cały mecz z Ross County na ławce rezerwowych (0:0)