Zmiany są kosmetyczne. Organizatorzy zaplanowali tym razem weekend przerwy pomiędzy kwietniowymi rundami w Argentynie i USA. To efekt tegorocznych problemów z odwołanymi lotami, z powodu których część zawodników i mechaników potarła do teksańskiego Austin praktycznie w ostatniej chwili. W identyczny sposób zwiększono także odstęp pomiędzy rundami w Wielkiej Brytanii i San Marino. Również z powodów logistycznych. Mały poślizg podczas upuszczania Anglii sprawił, że część ciężarówek w połowie września ledwie dotarła na czas do Misano.

 

Zmniejszono za to odstęp pomiędzy chyba najpopularniejszymi rundami w kalendarzu. Wyścigi we włoskim Mugello i w Barcelonie odbędą się w przyszłym roku tydzień po tygodniu. Jeśli ktoś planuje wówczas wakacje, to takiej okazji po prostu nie można przegapić.

 

Względem tego roku miejscami zamieniły się także dwie pierwsze rundy po wakacyjnej przerwie. W sierpniu najpierw pojedziemy więc do czeskiego Brna, a tydzień później, prosto stamtąd, na austriacki Red Bull Ring.

 

Dwie rundy, na Silverstone oraz w Malezji, stoją jeszcze co prawda pod znakiem zapytania i dlatego kalendarz wciąż na status prowizorycznego, ale to jedynie kwestia podpisania odpowiednich kontraktów, a to raczej formalność.

 

Na tym koniec kosmetycznych zmian. Prawdziwe trzęsienie ziemi czeka nas najprawdopodobniej dopiero w 2018 roku, kiedy do kalendarza MotoGP trafią wyścigi w Tajlandii i Finlandii. Czy z tego powodu z serii wypadną dwie dotychczasowe rundy? A może ilość wyścigów wzrośnie? Przekonamy się za jakiś czas.

 

Kalendarz MotoGP 2017:

 

26 marca GP Kataru – Losail (nocna runda)

9 kwietnia GP Argentyny – Termas de Rio Hondo

23 kwietnia GP Ameryk – CotA

7 maja GP Hiszpanii - Jerez

21 maja GP Francji – Le Mans

4 czerwca GP Włoch - Mugello

11 czerwca GP Katalonii - Barcelona

25 czerwca GP Holandii – Assen

16 lipca GP Niemiec – Sachsenring

6 sierpnia GP Czech – Brno

13 sierpnia GP Austrii – Red Bull Ring

27 sierpnia GP Wielkiej Brytanii – Silverstone

10 września GP San Marino – Misano

24 września GP Aragonii – Motorland Aragon

15 października GP Japonii – Motegi

22 października GP Australii – Phillip Island

29 października GP Malezji – Sepang

12 listopada GP Walencji - Walencja