Nieudany jubileusz Fornalika! Zagłębie Lubin zdobyło Chorzów

Nie tak miał wyglądać mecz numer "200" na ławce trenerskiej Ruchu Chorzów dla Waldemara Fornalika. "Niebiescy" w pierwszym meczu 11. kolejki LOTTO Ekstraklasy przegrali na własnym stadionie z Zagłębiem Lubin 1:2. Swoje święto miał również szkoleniowiec gości Piotr Stokowiec, dla którego było to setne spotkanie w roli trenera ”Miedziowych”.

Zagłębie po dobrym początku sezonu wyraźnie notowało spadek formy. W ośmiu meczach podopieczni Stokowca potrafili wygrać tylko raz, ale było to zwycięstwo z mistrzem Polski Legią Warszawa. Ruch po trzech porażkach z rzędu liczył na przełamanie. Trener Fornalik postawił na młodzież. W starciu z lubinianami średnia wieku pierwszej jedenastki "Niebieskich" wynosiła 24, 6 lat. Była to najmłodsza ekipa w tym sezonie. Dodatkowo w 17-osobowej kadrze chorzowian był tylko jeden obcokrajowiec, Eduards Visnakovs.

Spotkanie od pierwszej minuty toczone było w bardzo dobrym, szybkim tempie. Już po trzech minutach na listę strzelców wpisał się Łukasz Janoszka, który co ciekawe większość swojej kariery spędził w… Ruchu. Gospodarze wyrównali już po chwili. Obrońcom uciekł Jarosław Niezgoda i w sytuacji sam na sam nie dał szans Martinowi Polackowi. Wyrównany obraz meczu utrzymał się do końca pierwszej połowy.

Zagłębie ruszyło do ataków i swoją przewagę udokumentowało w 63. minucie. Po dośrodkowaniu Krzysztofa Janusa, piłkę ręką w polu karnym zagrał Piotr Ćwielong i sędzia wskazał na "wapno". Jedenastkę wykorzystał właśnie Janus. Chorzowianie praktycznie do samego końca starali się wyrównać, ale ostatecznie trzy punkty pojechały do Lubina.

Ruch Chorzów - Zagłębie Lubin 1:2 (1:1)

Bramki: Niezgoda 8 - Janoszka 3, Janus 63

Ruch: Kamil Lech - Martin Konczkowski, Mateusz Cichocki, Paweł Oleksy, Łukasz Moneta - Kamil Mazek, Łukasz Surma, Patryk Lipski, Maciej Urbańczyk (67. Bartosz Nowak), Piotr Ćwielong (82. Eduards Visnakovs) - Jarosław Niezgoda (64. Jakub Arak).

Zagłębie: Martin Polacek - Jakub Tosik, Lubomir Guldan, Jarosław Jach, Dorde Cotra - Krzysztof Janus, Jarosław Kubicki, Łukasz Piątek, Łukasz Janoszka (79. Adam Buksa) - Martin Nespor (46. Adrian Rakowski), Michal Papadopulos (73. Arkadiusz Woźniak).

Żółte kartki: Ruch: Piotr Ćwielong. Zagłębie : Łukasz Janoszka, Lubomir Guldan.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Widzów: 5 781.