1 liga: Lider znów traci punkty. Pierwsza wygrana Stali Mielec

Zagłębie Sosnowiec zremisowało na wyjeździe z Wisłą Puławy 1:1, ale pozostało na prowadzeniu w tabeli 1. ligi. Do 11. kolejki na pierwszą wygraną czekali piłkarze Stali Mielec, którzy dzięki temu opuścili ostatnią lokatę.

Lidera po raz drugi poprowadził trenera Jarosław Araszkiewicz, który zastąpił Jacka Magierę. Debiut przed tygodniem nie był udany - 3:5 z Olimpią Grudziądz to była pierwsza porażka w sezonie. W sobotę długo się wydawało, że sosnowiczanie wrócą na właściwe tory. Po trzecim w lidze trafieniu 21-letniego Francuza Vamary Sanogo gości prowadzili do 89. minuty, ale wówczas wyrównał Michał Budzyński. Gospodarze mogą być zadowoleni z urwania punktu liderowi, ale był to ich ósmy występ bez zwycięstwa.

Zagłębie mimo remisu pozostało na pierwszym miejscu w tabeli. O trzy punkty wyprzedza GKS Katowice, który uległ w sobotę GKS Tychy 0:1. Lokalny rywal przerwał trwającą dziewięć kolejek serię meczów bez porażki zespołu prowadzonego przez Jerzego Brzęczka.

Gola na wagę sukcesu zdobył dla gospodarzy Marcin Radzewicz w 73. minucie. Na nowym stadionie w Tychach derby oglądało ok. 11,5 tys. kibiców.

Podobnie jak katowiczanie 19 pkt ma Chojniczanka Chojnice, której spotkanie z Sandecją w Nowym Sączu przeniesiono na wtorek.

Po 18 punktów mają Wigry Suwałki (0:0 w Kluczborku z MKS; piąty mecz bez zwycięstwa) oraz Drutex Bytovia Bytów, która 3:2 pokonała w Grudziądzu Olimpię, choć przegrywała 0:1 i 1:2.

W czołówce tabeli nie zaszły większe zmiany, natomiast ostatnią pozycję opuściła Stal Mielec. W pojedynku beniaminków zwyciężyła na własnym terenie Znicz Pruszków 3:1 i po raz pierwszy po powrocie na zaplecze ekstraklasy zainkasowała trzy punkty. Dzięki temu ma osiem i wyprzedziła sobotniego rywala.

Goście prowadzili od 19. minuty po bramce Mateusz Długołęckiego. W 80. wyrównał Michał Bierzało, a chwilę później zdobywca gola dla gości po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce musiał opuścić boisko. Grający w przewadze mielczanie zdobyli w końcówce dwa gole po strzałach Kamila Radulja z rzutu wolnego oraz Doriana Buczka.

Po raz drugi Stal poprowadził Maciej Serafiński, który przed tygodniem tymczasowo zastąpił zwolnionego Janusza Białka. Klub póki co nie zatrudnił nowego szkoleniowca.

"Wynik po pierwszej połowie nie wynikał z naszych braków, tylko z nerwowości. Czasem jeśli bardzo chcesz, to nie wychodzi. Mamy kadrę jedną z najmłodszych w tej lidze i często to widać" - powiedział po sobotnim spotkaniu opiekun Stali.

Wyniki sobotnich meczów 1 ligi:

Olimpia Grudziądz - Drutex Bytovia Bytów 2:3 (2:1)
Bramki: 1:0 Marcin Woźniak (4), 1:1 Łukasz Wróbel (20), 2:1 Damian Warchoł (45), 2:2 Robert Mandrysz (61),
2:3 Michał Rzuchowski (66).
Żółta kartka - Olimpia Grudziądz: Damian Michalik, Damian Warchoł, Marcin Smoliński.
Drutex Bytovia Bytów: Robert Mandrysz, Michał Efir, Michał Rzuchowski.
Sędzia:  Łukasz Szczech (Warszawa).

MKS Kluczbork - Wigry Suwałki 0:0
Żółta kartka - MKS Kluczbork: Kamil Nitkiewicz, Adam Orłowicz. Wigry Suwałki: Vaclav Cverna, Łukasz Wroński,
Rafał Augustyniak, Miłosz Kozak.
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź).

GKS Tychy - GKS Katowice 1:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Marcin Radzewicz (73).
Żółta kartka - GKS Tychy: Daniel Tanżyna, Stepan Hirskyj, Mateusz Bukowiec. GKS Katowice: Mateusz Kamiński.
Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź). Widzów 11 489.

Stal Mielec - Znicz Pruszków 3:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Mateusz Długołęcki (19), 1:1 Michał Bierzało (80), 2:1 Kamil Radulj (84-wolny), 3:1 Dorian Buczek (90).
Żółta kartka - Stal Mielec: Kamil Radulj, Michał Bierzało, Mateusz Cholewiak.Znicz Pruszków: Mateusz Długołęcki,
Radosław Bartoszewicz. Czerwona kartka za drugą żółtą - Znicz Pruszków: Mateusz Długołęcki (83).
Sędzia:  Sebastian Krasny (Kraków). Widzów 2 456.

Wisła Puławy - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Vamara Sanogo (57), 1:1 Michał Budzyński (89).
Żółta kartka - Wisła Puławy: Mateusz Pielach, Fabian Hiszpański, Sebastian Głaz. Zagłębie Sosnowiec: Arkadiusz Najemski.
Sędzia:  Artur Aluszyk (Szczecin). Widzów 2 180.