Hoeness kandydatem na stanowisko prezesa Bayernu

Piłka nożna
Hoeness kandydatem na stanowisko prezesa Bayernu
fot. PAP/EPA

Zarząd piłkarskiego mistrza Niemiec Bayernu Monachium, którego zawodnikiem jest kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, jednogłośnie podjął decyzję o zaproponowaniu kandydowania na stanowisko prezesa Uli Hoenessowi.

Walne Zgromadzenie Wyborcze odbędzie się 25 listopada. Hoeness, który już pełnił tę funkcję, będzie prawdopodobnie jedynym kandydatem, obecny prezes Karl Hopfner potwierdził, że nie będzie się ubiegał o reelekcję.

 

64-letni były prezes Bayernu pod koniec lutego 2016 roku został warunkowo, za dobre sprawowanie zwolniony z więzienia w bawarskim Landsbergu, w którym odbywał karę trzech i pół roku pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe. Spędził w nim 21 miesięcy.

 

Hoeness został skazany w marcu 2014 roku. Trzy miesiące później rozpoczął odbywanie kary, którą mu na początku 2015 roku zliberalizowano, pozwalając spędzać za kratami tylko noce. W dzień zajmował się szkoleniem drużyn juniorskich Bayernu.

 

W styczniu 2013 roku były piłkarz sam zawiadomił władze o zaległościach wobec fiskusa, jednak sąd uznał wtedy jego doniesienie za nieskuteczne. W uzasadnieniu napisano, że uczynił to pod wpływem strachu, obawiając się konsekwencji, gdy urząd skarbowy wykryje nieprawidłowości podczas kontroli.

 

Początkowo był oskarżony o nieuiszczenie podatków w wysokości 3,5 mln euro. W trakcie procesu wyszło na jaw, że jego długi wobec fiskusa są w rzeczywistości znacznie wyższe, a kwota zaległości wynosi 28,5 mln euro. Hoeness zaakceptował karę i zrezygnował z odwołania.

 

W trakcie śledztwa okazało się, że w latach 2003-09 Hoeness za pośrednictwem kont w jednym ze szwajcarskich banków przeprowadzał dziesiątki tysięcy transakcji dewizowych na giełdzie, ukrywając zyski.

 

Hoeness przyznał się do przestępstwa. W trakcie procesu tłumaczył, że... stracił kontrolę nad swoim postępowaniem. Wskazywał na swoje społeczne zaangażowanie, podkreślał, że przekazał ponad pięć milionów euro na cele społeczne, a suma podatków, które zapłacił, wyniosła 50 mln euro.

 

Jako zawodnik Hoeness w 1974 roku zdobył z drużyną RFN mistrzostwo świata. Był wybitnym piłkarzem, występował na pozycji napastnika. W barwach monachijskiego klubu zagrał w 239 ligowych meczach i zdobył 86 bramek. W 1972 roku zdobył z reprezentacją RFN mistrzostwo Europy, a dwa lata później mistrzostwo świata.

 

W 1979 roku po przedwcześnie zakończonej karierze został najmłodszym menadżerem w historii Bundesligi. W Bayernie pracował przez kolejne lata, w okresie 2002-2009 pełnił funkcję wiceprezesa klubu. W listopadzie 2009 został jego szefem.

SA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie