Superpuchar dla Rosy Radom!

Pierwsze trofeum w sezonie 2016/17 trafiło do Radomia. W starciu o Superpuchar Polski koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra przegrali z Rosą 77:81. Obie ekipy starały się grać bardzo efektownie i stworzyły niezwykle emocjonujące widowisko.

W Zielonej Górze doszło do starcia dwóch najlepszych drużyn poprzedniego sezonu. W zeszłorocznym meczu o Superpuchar Polski również zmierzyły się ze sobą ekipy Rosy i Stelmetu. Tamto spotkanie rozegrano w Radomiu, a wygrał je Stelmet 67:66. Zielonogórzanie byli lepsi od rywali również w meczach finałowych o mistrzostwo Polski, wygrywając w serii spotkań 4-0. Rosa z kolei zgarnęła w minionym sezonie Puchar Polski, pokonując w finale Stelmet 74:64.

Wynik meczu o Superpuchar Polski otworzył Michał Sokołowski, Karol Gruszecki szybko odpowiedział rzutem za trzy i Stelmet objął prowadzenie. Nie na długo jednak, gdyż przewaga wróciła do ekipy z Radomia i pierwsza kwarta skończyła się wynikiem 15:20, a wyróżniającym się graczem tej części meczu był Tyrone Brazelton. W drugiej kwarcie uaktywnił się James Florence, to dzięki jego skuteczności udało się gospodarzom doprowadzić do wyrównania (22:22). Pierwszą połowę meczu koszykarze z Radomia zakończyli jednak dwupunktową zaliczką (38:40).

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Rosy. Po skutecznej kontrze radomian, zakończonej trafieniem Gary Bella, gospodarze przegrywali już 40:49. Mocnym punktem w ekipie Stelmetu był jednak James Florence, który swą trzecią celną w tym meczu trójką zmniejszył straty mistrzów Polski do dwóch oczek (51:53). W ekipie rywali dobrze prezentował się jednak Tyrone Brazelton i przed końcem trzeciej kwarty koszykarze Rosy znów odskoczyli rywalom (53:60).

Ostatnia kwarta przyniosła ogromne emocje. Koszykarze Stelmetu gonili wynik i dopięli swego w okresie kapitalnej gry Jamesa Florencea, który popisał się trzema trójkami w trzech kolejnych akcjach! Gospodarze wyrównali na 73:73. W końcówce znów jednak górą byli radomianie. Skuteczne rzuty Tyrona Brazaletona, który w całym meczu zdobył 30 punktów, znów pozwoliły ekipie Rosy odskoczyć i zgarnąć pierwsze trofeum w nowym sezonie.

Po 44 kolejnych zwycięstwach w Zielonej Górze koszykarze Stelmetu przegrali po raz pierwszy w krajowych rozgrywkach. Dla Artura Gronka, który przejął zespół po Saso Filipovskim, był to oficjalny debiut na ławce trenerskiej Stelmetu. Spotkania o Superpuchar Polski koszykarzy rozgrywane są, z przerwami, od roku 2000. Drużyna z Radomia triumfowała w nich po raz pierwszy. Najbardziej wartościowym zawodnikiem meczu (MVP) wybrany został Tyrone Brazelton.

Stelmet BC Zielona Góra - Rosa Radom 77:81 (15:20, 23:20, 15:20, 24:21)

Stelmet BC: James Florence 26, Przemysław Zamojski 12, Julian Vaughn 12, Karol Gruszecki 11, Łukasz Koszarek 6, Nemanja Djurisic 5, Igor Zajcew 4, Adam Hrycaniuk 1, Thomas Kelati 0.

Rosa: Tyrone Brazelton 30, Gary Bell 18, Michał Sokołowski 13, Robert Witka 7, Łukasz Bonarek 6, Darnell Jackson 4, Maciej Bojanowski 2, Kim Adams 1, Damian Jeszke 0.