Pieszczek wicemistrzem Świata! Triumf Fricke'a w Gdańsku

Żużel
Pieszczek wicemistrzem Świata! Triumf Fricke'a w Gdańsku
fot. PAP

Krystian Pieszczek został wicemistrzem świata juniorów w jeździe na żużlu. W trzecim, decydującym finałowym turnieju w Gdańsku złoty medal zapewnił sobie Australijczyk Max Fricke, a na najniższym stopniu podium stanął Brytyjczyk Robert Lambert.

Pieszczek wygrał 19 czerwca inauguracyjne zawody w angielskim King's Lynn, ale 16 września w drugim turnieju w Pardubicach uplasował się na siódmej pozycji. W tych imprezach Polak zgromadził 29 punktów i miał tylko jeden straty do prowadzących Fricke'a oraz Lamberta.

Turniej w Gdańsku ułożył się dla 21-letniego reprezentanta Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra pomyślnie, bo Brytyjczyk nie zdołał przebić się do półfinału. W czołowej ósemce znalazł się natomiast urodzony w Gdańsku zawodnik, który został jednak wykluczony z półfinału.

Po starcie Pieszczek jechał na końcu stawki, ale zdołał wyprzedzić Duńczyka Patricka Hansena i Niemca Erika Risse. Druga pozycja dawała mu awans do finału, ale Polak „zabrał” się jeszcze za prowadzącego Dimitrija Berge'a. Zrobił to jednak zdecydowanie za ostro, bo po jego ataku Francuz upadł na tor, a jego motocykl zaklinował się w maszynę Pieszczka, który został wykluczony z powtórki.

W tym momencie nic nie było już w stanie odebrać mistrzowskiego tytułu Fricke'owi, który we wcześniejszym półfinale był drugi. W finale Australijczyk także zajął drugie miejsce. Ostatni bieg, który został rozegrany dwa razy, niespodziewanie wygrał Rosjanin Wiktor Kułakow, a trzeci był Riss. W czołowej czwórce znalazł się jeszcze Hansen, jednak Duńczyk spowodował upadek Niemca i został wykluczony z powtórki.

W dodatkowym wyścigu, którego stawką był brązowy medal, Lambert okazał się lepszy od Australijczyka Jacka Holdera. Ósmą lokatę zajął Paweł Przedpełski, który w klasyfikacji generalnej uplasował się na dziewiątej pozycji.

Tym samym Fricke przełamał w indywidualnych mistrzostwach świata juniorów hegemonię polskich żużlowców. W poprzedniej edycji wygrał Bartosz Zmarzlik, dwa lata temu triumfował Piotr Pawlicki, a w 2013 roku zwyciężył Patryk Dudek.

Wyniki gdańskiego turnieju:

1. Wiktor Kułakow (Rosja) 15 pkt + 1. miejsce w finale
2. Max Fricke (Australia) 16 + 2. miejsce w finale
3. Erik Riss (Niemcy) 11 + 3. miejsce w finale
4. Patrick Hansen (Dania) 15 + 4. miejsce w finale
5. Jack Holder (Australia) 12
6. Krystian Pieszczek (Polska) 11
7. Dimitri Berge (Francja) 10
8. Paweł Przedpełski (Polska) 9.

Końcowa klasyfikacja mistrzostw świata:

1. Fricke 46
2. Pieszczek 40
3. Lambert 37
4. Holder 37
5. Hansen 35
6. Berge 35
7. Kułakow 27
8. Riss 27
9. Przedpełski 26

13. Bartosz Smektała 16
17. Dominik Kossakowski 3.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze