Polski mistrz olimpijski w judo honorowym bytomianinem

Sporty walki
Polski mistrz olimpijski w judo honorowym bytomianinem
fot. PAP

Dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień zostanie w sobotę Honorowym Obywatelem Bytomia. W latach 1973-94 reprezentował barwy miejscowych Czarnych, klubu obchodzącego 50-lecie istnienia.

Uroczysta sesja rady miejskiej odbędzie się w gmachu Opery Śląskiej. 53-letni judoka będzie siódmym honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta i pierwszym sportowcem w tym gronie.

 

„Ten zaszczytny tytuł otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Jedną z nich jest Waldemar Legień, którego sukcesy sportowe przełożyły się na promocję Bytomia. Jego medalowe osiągnięcia na olimpiadzie w Seulu i Barcelonie, a także na mistrzostwach świata, Europy i Polski zasługują na szczególne uznanie i wyróżnienie” – powiedział prezydent Bytomia Damian Bartyla.

 

W 1985 roku Legień został wicemistrzem Europy, w latach 1987, 1989 i 1991 był brązowym medalistą mistrzostw świata, zaś w 1990 roku mistrzem Europy. Największe sukcesy odniósł na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku i Barcelonie w 1992 roku, gdzie wywalczył złote medale.

 

Po zakończeniu kariery wyjechał do Francji, gdzie w klubie Racing Club de France rozpoczął pracę z młodzieżą, szkoląc między innymi Teddy`ego Rinera – dwukrotnego mistrza olimpijskiego.

 

Walczył w dwóch kategoriach wagowych (78, 86 kg). W Seulu zdobył złoto w tej pierwszej, w Barcelonie był najlepszy w wadze 86 kg. Pełnił też rolę chorążego polskiej ekipy podczas hiszpańskich igrzysk.

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze