El. MŚ 2018: Kazachstan rozgromiony w Podgoricy

W spotkaniu grupy E eliminacji piłkarskich mistrzostw świata Czarnogóra rozgromiła Kazachstan 5:0. Goście, którzy w pierwszej kolejce sensacyjnie zdobyli punkt w starciu z Polakami, w Podgoricy nie mieli nic do powiedzenia.

Obie reprezentacje wywalczyły po punkcie w pierwszych bojach eliminacji, obie w dramatycznych okolicznościach. Piłkarze Kazachstanu zremisowali 2:2 z Polską w Astanie, choć do przerwy przegrywali 0:2. Czarnogórcy wywieźli punkt z Rumunii: wyrównali stan meczu na 1:1 w 87. minucie, a w doliczonym czasie gry gospodarze nie wykorzystali rzutu karnego.

Czarnogórcy byli faworytami konfrontacji w Podgoricy i od pierwszych minut uzyskali przewagę, z której początkowo nie wyniknęły jednak klarowne sytuacje pod bramką rywali. W 24. minucie wynik spotkania otworzył Żarko Tomasević, który najwyżej wyskoczył po dośrodkowaniu Stevana Joveticia  z rzutu wolnego i strzałem głową pokonał bramkarza rywali.

Po strzeleniu gola animusz gospodarzy w ofensywie wyraźnie osłabł, oddali pola Kazachom, którzy nie byli jednak w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez Mladena Bozovicia. Tuż po przerwie goście próbowali zaatakować odważniej, ale Czarnogórcy szybko rozstrzygnęli wynik tej rywalizacji.

W 59. minucie obejrzeliśmy niemal kopię pierwszej bramki: gospodarze egzekwowali kolejny rzut wolny, dośrodkował Damir Kojasević, a Nikola Vukcević strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Pięć minut później było już 3:0, gdy podanie Adam Marusicia wykorzystał Stevan Jovetić. W końcówce gospodarze dobijali coraz bardziej bezradnych rywali. W 73. minucie, po szybkiej akcji Fetos Beciraj wepchnął piłkę do pustej bramki. Pięć minut później Stefan Savić strzałem głową poprawił na 5:0. W tej sytuacji po raz trzeci Kazachowie nie poradzili sobie po stałym fragmencie rywali.

W pozostałych meczach drugiej serii gier Armenia przegrała u siebie z Rumunią 0:5, a Polska zmierzy się w sobotę z Danią. W kolejnych spotkaniach grupy E, które zostaną rozegrane we wtorek 11 października, Polska zmierzy się w Warszawie z Armenią, Czarnogóra zagra z Danią, a Kazachstan podejmie Rumunię.

Czarnogóra - Kazachstan 5:0 (1:0)

Czarnogóra: Mladen Bożovic - Żarko Tomasevic, Stefan Savic, Marko Simic, Adam Marusic - Nikola Vukcevic (59-Nemanja Nikolic), Aleksandar Scekic (83-Marko Bakic) - Damir Kojasevic, Stevan Jovetic, Marko Vesovic - Fatos Beciraj (76-Filip Raicevic).

Kazachstan: Stas Pokatiłow – Abzał Biejsiebiekow, Aleksandr Kislicyn, Jurij Łogwinenko, Dmitrij Szomko – Siergiej Małyj - Isłambiek Kuat (76-Aschat Tagybergen), Ałmir Muchutdinow, Baurżan Isłamchan (63-Serikzan Mużikow), Azat Nurgalijew - Siergiej Chiżniczenko (85-Roman Murtazajew).

Bramki: 1:0 Żarko Tomasevic (24), 2:0 Nikola Vukcevic (59), 3:0 Stevan Jovetic (64), 4:0 Fatos Beciraj (73), 5:0 Stefan Savic (78).

Sędzia: Robert Schoergenhofer (Austria).