El. MŚ 2018: Wejście smoka Lafferty'ego! Pewne zwycięstwo Irlandii Północnej

Irlandia Północna nie miała większych problemów z pokonaniem San Marino, lecz styl gry w pierwszej połowie nie porywał. Dopiero po wejściu Kyle'a Lafferty'ego gospodarze podkręcili tempo i zdobyli trzy bramki, wygrywając cały mecz 4:0.

Dobry wynik na Euro 2016 mógł rozbudzić apetyt wśród fanów reprezentacji Irlandii Północnej, która to rozpoczęła eliminacje rosyjskiego mundialu od cennego remisu z Czechami. W drugiej kolejce podopieczni Michaela O'Neilla grali u siebie z San Marino i nie było chyba osoby, która wierzyłaby w jakąkolwiek stratę punktową. Gospodarze mogli więc pozwolić sobie na nieco więcej niż w meczach z silniejszymi zespołami, więc obrońcy decydowali się na wyjście wyżej, szybko odbierali piłkę i mogli spokojnie rozgrywać kolejne akcje.

Problem mógłby się pojawić jednak wtedy, gdy po - powiedzmy - trzydziestu minutach nie udałoby się strzelić im przynajmniej jednego gola. To jednak im się udało, gdyż Josh Magennis został związany przez dwóch obrońców, którzy przyczynili się do faulu. Sędzia szybko podyktował jedenastkę, którą wykorzystał Steven Davis. Czterdzieści pięć minut dominacji, lecz tylko z jedną bramką.

W drugiej połowie na murawie pojawił się Kyle Lafferty i od razu zaznaczył swoją obecność na boisku, wykorzystując bardzo ładnie dośrodkowanie Shane'a Fergusona. Chwilę później ci sami zawodnicy spróbowali raz jeszcze tego schematu i wyszło całkiem nieźle, tyle że tym razem Lafferty nie strzelał, ale dogrywał. Wykorzystał to nadbiegający Jamie Ward, pakując piłkę do siatki. W ostatniej akcji meczu Lafferty ponownie zapisał się na liście strzelców. Dwa gole i asysta w dwadzieścia minut? To się nazywa wejście! Goście kończyli spotkanie w dziesiątkę, bo czerwoną kartkę w 50. minucie obejrzał Mirko Palazzi.

Irlandia Północna - San Marino 4:0 (1:0)

Bramki: Davis 26 (rz.k.), Lafferty 79, 90+4, Ward 86.

Irlandia Północna: McGovern - McLaughlin (77 McNair), Evans, McAuley, Ferguson - McGinn, Davis, Norwood, Dallas (65 Washington) - Ward - Magennis (72 Lafferty).

San Marino: Aldo Simoncini - Berardi, Fabio Vitaioli, Davide Simoncini, Della Valle, Palazzi - Hirsch (56 Hirsch), Tosi, Coppini (71 Golinucci), Matteo Vitaioli - Stefanelli (88 Zafferani).

Żółte kartki: Palazzi, Matteo Vitaioli, Berardi.

Czerwona kartka: Palazzi.