MŚ w kolarstwie: Triumf Boels Dolmans w jeździe drużynowej kobiet

Holenderska grupa Boels Dolmans wygrała pierwszą konkurencję mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w stolicy Kataru Dausze - drużynową jazdę na czas. BTC City Ljubljana z Eugenią Bujak i Anną Plichtą zajęła siódme miejsce, a Rabobank Liv Katarzyny Niewiadomej - ósme.

W składzie triumfatorek zabrakło Katarzyny Pawłowskiej. Zwyciężczynie wyprzedziły o 48 sekund niemiecką grupę Canyon SRAM, oraz o 1.57 szwajcarską grupę Cervelo-Bigla.

Wyścig przebiegał w tropikalnych warunkach, przy dokuczliwym upale. Trudny technicznie początek i kręty końcowy odcinek spowodowały, że wiele drużyn "rozsypało" się, tracąc wiele sekund. Nie obyło się bez upadków, ofiarą jednego z nich padła Holenderka Anouska Koster z ekipy Rabobank-Liv, która uderzyła w bariery ochronne. Po tym wydarzeniu zespół Katarzyny Niewiadomej stracił wiele minut i w efekcie zajął odległe miejsce.

Wiele zawodniczek opadło z sił z powodu upału. Kłopoty miała broniąca tytułu niemiecka ekipa Canyon, która na pierwszym pomiarze czasu prowadziła, ale w drugiej części trasy nie zdołała zachować dobrego tempa. Także zwycięska ekipa Boels kończyła wyścig w czteroosobowym składzie, ale Elizabeth Deignan, Evelyn Stevens, Chantal Blaak i Ellen van Dijk do ostatnich metrów utrzymywały wysokie tempo i pewnie sięgnęły po pierwsze dla tej ekipy złoto.