MŚ w kolarstwie: Złoto w drużynie dla Etixx-Quick-Step

Belgijska ekipa Etixx-Quick-Step zdobyła w niedzielę w Dausze (Katar) złoty medal kolarskich mistrzostw świata w wyścigu drużynowym. Drugie miejsce, ze stratą 11 sekund, zajęła BMC Racing (USA). Na czwartej pozycji uplasowała się grupa Sky Michała Kwiatkowskiego. Brązowy medal wywalczyli kolarze australijskiego teamu Orica, wyprzedzają Sky o 17 sekund.

Na 13. pozycji wśród 17 sklasyfikowanych zespołów ukończyła wyścig polska ekipa CCC Sprandi Polkowice jadąca w składzie: Victor de la Parte (Hiszpania), Felix Grosschartner (Austria), Nikołaj Michajłow (Bułgaria), Łukasz Owsian, Maciej Paterski (obaj Polska), Branislau Samoilau (Białoruś). "Pomarańczowi" stracili do triumfatorów 4.26.

Ekipa Etixx-Quick Step, jadąca w składzie Bob Jungels, Marcel Kittel, Yves Lampaert, Tony Martin, Niki Terpstra i Julien Vermote, rozpoczęła wyścig w bardzo dobrym tempie i na pierwszym pomiarze, po niespełna 14 km, wyprzedzała o trzy sekundy BMC i o sześć Team Sky z Michałem Kwiatkowskim. Na środkowym odcinku Etixx utrzymał prowadzenie, ale amerykańska ekipa zbliżyła się do liderów na niespełna sekundę. Na trzecie miejsce wysunęła się Orica.

Techniczną końcówkę zdecydowanie szybciej pokonali zawodnicy belgijskiej ekipy i w efekcie na mecie mieli 11 sekund przewagi nad najgroźniejszym rywalem, odzyskując tytuł najlepszej drużyny zawodowej. Kwiatkowski, który mocno pracował w pierwszej części dystansu, stracił kontakt z kolegami ze Sky na około trzy kilometry przed metą. Po brąz sięgnęła Orica wyraźnie wyprzedzając Sky w drugiej części dystansu.

Wyniki mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas elity mężczyzn (Lusail Sports Complex, Doha - 40 km):

1. Etixx-Quick Step (Belgia)           42:32