El. MŚ 2018: Zwycięstwo Węgrów w "polskim" meczu w Rydze

W spotkaniu trzeciej kolejki grupy B eliminacji MŚ 2018 piłkarze Łotwy przegrali w Rydze z Węgrami 0:2. Mecz poprowadził arbiter Paweł Gil, a w obu ekipach zagrali piłkarze znani z polskich boisk.

Obie ekipy fatalnie rozpoczęły eliminacyjne zmagania. Łotysze na inaugurację wymęczyli zwycięstwo 1:0 nad Andorą, po trafieniu Valērijsa Šabali, w drugim meczu polegli jednak w Rydze 0:2 w starciu z Wyspami Owczymi. Węgrzy, finaliści Euro 2016, również nie wspominają miło spotkania z Wyspami Owczymi, które zakończyło się bezbramkowym remisem. W poprzedniej serii gier Madziarzy pechowo przegrali 2:3 ze Szwajcarią, tracąc bramkę w końcówce meczu.

W 10. minucie goście otworzyli wynik meczu, po akcji piłkarzy z polskiej ekstraklasy. Nemanja Nikolić z Legii Warszawa przejął piłkę na prawym skrzydle, ograł Kasparsa Gorkssa i podał do Adama Gyurcso z Pogoni Szczecin, który posłał potężną bombę pod poprzeczkę bramki strzeżonej przez Andrisa Vaninsa. Tak padła jedyna bramka pierwszej połowy, w której inicjatywa należała do gości. Łotysze najlepszą okazję do wyrównania mieli w 43. minucie, gdy Davis Ikaunieks nie trafił w bramkę w sytuacji sam na sam z golkiperem rywali.

W przerwie boisko opuścił Nikolić, a w jego miejsce pojawił się Laszlo Kleinheisler. Pierwszą groźną sytuację w drugiej części gry stworzyli Łotysze. W 50. minucie w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się tym razem Valerijs Sabala. Były piłkarz Miedzi Legnica przegrał jednak pojedynek z Peterem Gulacsim. Z kolei dziesięć minut później Gyurcso mógł podwyższyć wynik, ale piłka po jego strzale musnęła słupek bramki gospodarzy.

Akcja, która rozstrzygnęła losy tej rywalizacji rozegrała się w 77. minucie. Balazs Dzsudzsak wykonywał rzut rożny, dośrodkował do stojącego przy bliższym słupku Adama Szalai, a ten strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

W spotkaniu zaprezentowało się pięciu piłkarzy polskiej ekstraklasy: Vladislavs Gabovs (Korona Kielce) z Łotwy oraz Richard Guzmics (Wisła Kraków), Gyurcso (Pogoń Szczecin), Tamas Kadar (Lech Poznań) i Nikolić (Legia Warszawa) z Węgier.

Łotwa - Węgry 0:2 (0:1)

Bramki: Adam Gyurcso (10), Adam Szalai (77).

Sędzia: Paweł Gil (Polska).