Stephane Antiga żegna się z reprezentacją Polski!

Siatkówka

Stało się! Stephane Antiga nie będzie już dłużej selekcjonerem reprezentacji Polski. Francuski szkoleniowiec z biało-czerwonymi zdobył mistrzostwo świata w 2014 roku, jednak późniejsze rezultaty nie były zadowalające dla władz PZPS, które w poniedziałek zdecydowały o zakończeniu współpracy.

Zarząd PZPS zebrał się w poniedziałek o godzinie 12.00. Na decyzję zarządu Stephane Antiga oczekiwał razem z dziennikarzami w korytarzu. Około godziny 13.00 został poproszony do środka i blisko godzinę rozmawiał z działaczami związku. Nie chciał na bieżąco komentować tego, co się wydarzyło i poprosił o chwilę cierpliwości.

 

Stéphane Antiga został wybrany selekcjonerem reprezentacji Polski 24 października 2013 roku, jeszcze jako czynny zawodnik PGE Skry Bełchatów. Objął stanowisko po Włochu Andrei Anastasim, tworząc trenerski duet z doświadczonym rodakiem Philippe Blainem, który formalnie był jego asystentem. Już w pierwszym roku pracy z biało-czerwonymi Antiga wywalczył mistrzostwo świata, po zwycięstwie 3:1 w rozegranym w katowickim Spodku meczu finałowym nad reprezentacją Brazylii.

Później było już nieco gorzej. Polacy przywieźli co prawda brąz z Pucharu Świata rozegranego w Japonii, ale turniej ten nie przyniósł kwalifikacji olimpijskiej, o którą siatkarze musieli bić się jeszcze - z powodzeniem - na turniejach w Berlinie i Tokio. Mistrzostwa Europy rozegrane jesienią 2015 roku przyniosły rozczarowanie i zakończyły się dla biało-czerwonych sensacyjną porażką ze Słowenią w ćwierćfinale.

Rok 2016 miał być w zamierzeniu trenera Antigi podporządkowany występowi na igrzyskach olimpijskich. Polacy odpuścili Ligę Światową, zaprezentowali się słabo zarówno w fazie wstępnej, jak i podczas krakowskiego Final Six. Wyprawa po olimpijski medal do Rio de Janeiro również nie zakończyła się po myśli Polaków. Biało-czerwoni odpadli z turnieju po zdecydowanej porażce 0:3 ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Antiga prowadził reprezentację Polski w 100 meczach, z których 68 zakończyło się zwycięstwami biało-czerwonych.

 

Na razie nie wiadomo, kto będzie następcą Antigi. Wśród kandydatów od jakiegoś czasu krążyły nazwiska kilku znanych szkoleniowców: Bułgara Radostina Stojczewa, Włocha Ferdinando De Giorgi czy byłego opiekuna biało-czerwonych Raula Lozano.

ch, RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie