MŚ w kolarstwie: Pawłowska przeszła do historii! Polka dziewiąta podczas czasówki

Katarzyna Pawłowska zajęła dziewiąte miejsce w jeździe indywidualnej na czas w kolarskich mistrzostwach świata w Dausze. To najwyższa lokata w historii startów Polek w tej imprezie. Zwyciężyła 41-letnia Amerykanka Amber Neben.

Neben pokonała niespełna 29-kilometrową płaską trasę w czasie 36.37, wyprzedzając o sześć sekund Holenderkę Ellen van Dijk oraz o osiem sekund Australijkę Katrin Garfoot. Pawłowska, trzykrotna mistrzyni świata na torze, straciła do triumfatorki 1.36.

Nie startowały ani obrończyni tytułu Nowozelandka Linda Villumsen, ani mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Amerykanka Kristin Armstrong, która zakończyła już karierę.

41-letnia Neben po raz drugi została mistrzynią świata w tej konkurencji. Poprzednio zwyciężyła w 2008 roku w Varese.

W środę w Dausze o medale będą walczyć mężczyźni. Wystartuje dwóch reprezentantów Polski - Maciej Bodnar i Marcin Białobłocki, którzy przed rokiem w Richmond uplasowali się na miejscach ósmym i dziewiątym. Na igrzyskach w Rio Bodnar był szósty.

Tytułu będzie bronić Białorusin Wasyl Kiryjenka, ale za faworytów uchodzą Niemiec Tony Martin, Australijczyk Rohan Dennis oraz Holender Tom Dumoulin. Zabraknie mistrza olimpijskiego z Rio Szwajcara Fabiana Cancellary, który podobnie jak Armstrong zakończył karierę. Nie wystartuje także brązowy medalista olimpijski Brytyjczyk Chris Froome.