MŚ w kolarstwie: Dideriksen mistrzynią! Pawłowska najlepszą z Polek

Dunka Amalie Dideriksen zdobyła w Dausze tytuł mistrzyni świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. Najlepsza z reprezentantek Polski, Katarzyna Pawłowska zajęła 13. miejsce.

Dideriksen najszybciej finiszowała z peletonu, wyprzedzając Holenderkę Kirsten Wild oraz Finkę Lottę Lepistoe. Tuż za podium uplasowała się broniąca tęczowej koszulki Brytyjka Elizabeth Deignan, startująca przed rokiem w Richmond pod panieńskim nazwiskiem Armitstead.

"Walczyłam o to, aby złapać koło Wild, wielkiej faworytki tego wyścigu. Moje zwycięstwo to dla wszystkich wielka niespodzianka. Jestem szybka, ale żeby wygrać mistrzostwa świata..." - powiedziała 20-letnia Dideriksen, która była już dwukrotnie złotą medalistką MŚ w wyścigu juniorek - w 2013 roku we Florencji oraz rok później w Ponferradzie.

Ostatnią z siedmiu rund na sztucznej wyspie Perła rozpoczynała mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas Amerykanka Amber Neben, mając przewagę 36 sekund nad zasadniczą grupą. Wkrótce została doścignięta i zgodnie z przewidywaniami o podziale medali decydował finisz z peletonu. Rozciągnęły go Holenderki, ustawiając "pociąg" rozprowadzający Wild, ale ich liderka przegrała jednak po zaciętej walce z Dideriksen. Pawłowska, jedyna Polka w czołówce, miała pecha - na ostatnich 250 metrach spadł jej łańcuch i nie była już w stanie poprawić swojej pozycji.

W niedzielę odbędzie się ostatnia konkurencja mistrzostw - wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn.