Prezes PZPS zdradził nazwiska kandydatów na następcę Antigi

Siatkówka
Prezes PZPS zdradził nazwiska kandydatów na następcę Antigi
fot. PAP

"Na chwilę obecną zostało zgłoszonych trzech kandydatów na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. O nieoficjalnych nie chcę mówić" - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk na antenie Programu III Polskiego Radia.

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk w audycji "Trzecia Strona Medalu" na antenie radiowej "Trójki" zdradził nazwiska trzech szkoleniowców, którzy na chwilę obecną są kandydatami na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Są to:

Ferdinando De Giorgi (rocznik 1961) - w przeszłości znakomity rozgrywający, z reprezentacją Włoch trzykrotnie wywalczył mistrzostwo świata (1990, 1994, 1998). W karierze trenerskiej zdobył m.in. mistrzostwo Włoch z Lube Banca Macerata (2006). W 2015 roku zastąpił Sebastiana Świderskiego na stanowisku trenera ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i w swym debiucie w PlusLidze wywalczył mistrzostwo Polski.

Radostin Stojczew (rocznik 1969) - były bułgarski siatkarz, w roli szkoleniowca pracował ostatnio we włoskim Itas Diatec Trentino. Jako trener klubowy wywalczył praktycznie wszystkie najważniejsze trofea. Trzykrotnie triumfował w rozgrywkach Ligi Mistrzów (2009, 2010, 2011), czterokrotnie wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata (2009, 2010, 2011, 2012). Wcześniej był m.in. selekcjonerem reprezentacji Bułgarii. W czerwcu 2012 roku, po wywalczeniu awansu na turniej siatkarski igrzysk olimpijskich w Londynie zrezygnował z prowadzenia kadry, a wraz z nim z drużyną narodową pożegnał się również największy gwiazdor Bułgarów Matej Kazijski. Przyczyną takiej decyzji był konflikt z bułgarską federacją.

Daniel Castellani (rocznik 1961) - były siatkarz reprezentacji Argentyny, z którą wywalczył brązowe medale mistrzostw świata (1982) i igrzysk olimpijskich (1988). Jako trener  prowadził m.in reprezentacje Argentyny, Polski i Finlandii. Opiekun biało-czerwonych w latach 2009-10; pod jego wodzą Polska wywalczyła w Turcji mistrzostwo Europy w 2009 roku. Został zwolniony w październiku 2010 - po nieudanym starcie na mistrzostwach świata we Włoszech. W swej karierze prowadził również wiele drużyn klubowych, m.in Skrę Bełchatów (2006-09) i i ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle (2012-13). Ostatnio związał się z belgijskim Noliko Maaseik.

Ta lista może się jeszcze powiększyć. Kasprzyk nie chciał zdradzić nazwisk trenerów, którzy nie są w tym momencie oficjalnymi kandydatami. Sternik PZPS przyznał również, że pierwsze oferty na stanowisko selekcjonera otrzymał tuż po porażce Polaków w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. 10 października związek nie przedłużył umowy z dotychczasowym selekcjonerem Stephane Antigą. Jak przyznał sternik PZPS, nikt z członków zarządu nie zagłosował za przedłużeniem umowy.

Kilka dni później powołano zespół do spraw wyboru kandydata na trenera reprezentacji Polski mężczyzn, któremu przewodniczyć ma prezes Kasprzyk. Zespół rozpatrywać będzie aplikacje nadesłane przez zainteresowanych trenerów. Termin ich nadsyłania upływa 31 października. Związek ma również prowadzić rozmowy ze szkoleniowcami będącymi w kręgu zainteresowania PZPS. W listopadzie zespół przedstawi Zarządowi PZPS swoje rekomendacje dotyczące kandydata na selekcjonera kadry siatkarzy.

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze