Eliminacje futsalowych ME: Portugalsko-belgijskie sprawdziany Polaków

Piłka nożna
Eliminacje futsalowych ME: Portugalsko-belgijskie sprawdziany Polaków
fot. PAP

Przygotowująca się do wiosennych eliminacji mistrzostw Europy futsalowa reprezentacja Polski rozegra w tym roku towarzyskie dwumecze z Portugalią i Belgią. „Zależy nam na testach z solidnymi rywalami, tylko takie mają sens” – powiedział PAP trener Andrzej Bianga.

Z Portugalczykami jego podopieczni zmierzą się na wyjeździe 1 i 2 listopada, Belgów podejmą w Zielonej Górze 5 i 6 grudnia.

 

Losowanie grup eliminacji ME 2018 odbędzie się 21 października. Polska będzie gospodarzem turnieju, który rozegrany zostanie na początku kwietnia prawdopodobnie w Elblagu.

 

„Na koniec stycznia (23.01 – 1.02) mamy zaplanowane towarzyskie zawody w Polsce. Swój udział potwierdziła już Słowenia, pozostali rywale będą znani po losowaniu. Zaproszenie wystosowaliśmy m.in. do reprezentacji Rosji” – wyjaśnił selekcjoner.

 

Zgrupowania kadry odbędą się też w lutym (12-16) oraz marcu (23–31).„Chciałbym, żeby to ostatnie było zakończone meczem” – dodał Bianga.

 

Przygotowania do batalii o finały ME Polacy zaczęli wrześniowym Turniejem Państw Wyszehradzkich, rozegranym w słowackim mieście Humenne.

 

Przegrali tam z Węgrami 1:3, pokonali Czechów 6:3 i Słowaków 8:1, co dało drugie miejsce za zespołem węgierskim.

 

Do eliminacji ME 2018 zgłosiła się rekordowa liczba 48 zespołów, w tym debiutanci - Niemcy i Kosowo.

 

Polska zagra w rundzie głównej, najniżej klasyfikowane ekipy zaczną walkę o ME w preeliminacjach.

 

Gospodarzem finałów w 2018 roku będzie Słowenia.

 

Zwycięzcy siedmiu turniejów zapewnią sobie awans do finałów, drużyny z miejsc drugich i najlepsza z trzeciego będą rywalizowały w play off o kolejne cztery miejsca. Stawkę 12 finalistów uzupełnią Słoweńcy.

 

W grudniu 2016 Polacy przegrali baraże z Kazachstanem o prawo gry w finałach mistrzostw świata w Kolumbii. W Szczecinie był remis 1:1, na wyjeździe biało-czerwoni przegrali 0:7.

 

Prawo gry w barażach dało biało-czerwonym drugie miejsce w turnieju rozgrywanym w Portugalii, gdzie przegrali z gospodarzami 2:6, pokonali Rumunów 8:1 i Norwegów 3:2.

 

W marcu 2015 Polacy zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do poprzednich ME, który był rozgrywany w Krośnie. Zremisowali z Białorusinami 0:0 oraz przegrali z Finami 2:3 i Włochami 3:6. W tamtych zawodach prowadził ich włoski trener Andrea Bucciol, który został zwolniony i kadrę objął Bianga.

 

Futsalowa reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystąpiła tylko raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego trafili wówczas do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W finałach występowało wówczas osiem zespołów.

 

ME w futsalu zostały rozegrane dziesięć razy. Dotychczasowi zwycięzcy to Hiszpania (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włochy (2003, 2014) i Rosja (1999).

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze