Pucha EHF: Pogoń Baltica Szczecin przegrała i odpadła

Piłka ręczna

Wicemistrzynie Polski w piłce ręcznej, zespół Pogoni Baltica przegrał w Danii z Nykoebing Falster 28:33 w meczu drugiej rundy kwalifikacji Pucharu EHF. Była to druga porażka szczecinianek z Dunkami. Polki odpadły z rywalizacji.

W dwumeczu 68:57 dla Nykoebing Falster, które awansowało do trzeciej rundy kwalifikacji.

Przed tygodniem w Szczecinie zespół Pogoni przegrał u siebie 29:35 i trudno było oczekiwać, że na wyspie Falster szczeciniankom uda się odrobić straty.

„Chciałbym, żeby dziewczyny wygrały mecz w Danii. Dobrze by to wpłynęło mentalnie na zespół” – marzył przed rewanżem Przemysław Mańkowski, prezes klubu ze Szczecina.

Miejscowe praktycznie od początku kontrolowały przebieg spotkania. Już w drugiej minucie, po rzucie Laerke Pedersen, objęły dwubramkowe prowadzenie (2:0), które utrzymywało się do 10 min. Potem – podobnie jak to było w meczu w Szczecinie – wicemistrzyniom Polski przytrafiło się pięć minut przestoju i w połowie pierwszej partii miejscowe prowadziły już 11:6. Za to następne pięć minut było popisem gry duetu Agata Cebula – Moniky Bancilon. Głównie za sprawą ich rzutów polski zespół odrobił całe straty, a w 23. min. Pogoń Baltica pierwszy raz w tym meczu objęła prowadzenie (13:12), kiedy rzut z linii 7 metrów na bramkę zamieniła Cebula.

Końcówka tej części meczu należała jednak do najlepszej rozgrywającej mistrzostw Europy z 2014 r. Kristiny Kristiansen, której dwie bramki z rzędu dały prowadzenie zespołowi z Danii.

Już cztery minuty po przerwie Pogoń, po rzucie ze skrzydła Darii Zawistowskiej, ponownie prowadziła jedną bramką (19:18). Wyrównana rywalizacja trwała aż do 54. min. spotkania, kiedy to Patrycja Noga rzutem z koła trafiła na 28:28. Okazało się, że była to ostatnia bramka wicemistrzyń Polski w tym spotkaniu. Potem do siatki trafiały już tylko Pedersen – najskuteczniejsza zawodniczka meczu, Hagman, która w dwumeczu rzuciła aż 18 goli i ich koleżanki z zespołu.

Pogoń jest drugim polskim zespołem, który odpadł z Pucharu EHF. W pierwszej rundzie kwalifikacji z rozgrywkami pożegnał się Vistal Gdynia. W trzeciej rundzie eliminacyjnej (ostatniej przed fazą grupową) rozstawionym zespołem są mistrzynie Polski Selgros Lublin.

Nykoebing Falster - Pogoń Baltica Szczecin 33:28 (17:15)

Nykoebing: Laerke Pedersen 10, Nathalie Hagman 9, Johanna Westberg 5, Emelie Westberg 3, Kristina Kristiansen 2, Mette Gravholt 2, Louise Kristensen 1, Sarah Iversen 1

Pogoń: Agata Cebula 8, Moniky Bancilon 6, Daria Zawistowska 4, Patrycja Noga 3, Patrycja Królikowska 3, Ligia Costa 1, Katarzyna Jedziniak 1, Hanna Jaszczuk 1, Barbara Buratto 1