Legendy urodziły się 23 października!

Piłka nożna
Legendy urodziły się 23 października!

Dzień 23 października przeciętnej osobie nie kojarzy się z żadnym ważnym wydarzeniem. Tego dnia urodziły się jednak jedne z największych legend zarówno polskiej, jak i światowej piłki. Pele, Kazimierz Deyna oraz Adam Nawałka znani są wszystkim i mimo, że tylko dwóch z tej ekipy jest wśród nas, to pamiętamy o wszystkich.

Generał

 

Najmłodszy, a zarazem najbliższy Polakom w ostatnim czasie Adam Nawałka urodził się w 1957 roku. W Wiśle Kraków spędził niemal całą karierę. 34-krotnie wystąpił w reprezentacji, dla której swoją jedyną bramkę zdobył już w debiucie z Węgrami. Zagrał również na mistrzostwach świata w 1978 roku. Młodsi kibice znają go jednak bardziej z pełnienia funkcji selekcjonera reprezentacji Polski.  Kadrę objął w 2013 roku i od razu wziął się do pracy. Przez trzy lata stworzył zespół z gwiazdami światowego formatu, który osiągnął ćwierćfinał Euro 2016. Dodatkowo ekipa Nawałki zajmuje obecnie 15. miejsce w rankingu FIFA, co jest najlepszym wynikiem w historii naszej kadry.

 

 

Legenda

 

O Kazimierzu Deynie napisano już tomy książek. Związany przez większą cześć kariery z Legią Warszawa, miał też swój epizod w Manchesterze City. Przygodę z piłką, podobnie jak i życie zakończył w Stanach Zjednoczonych. Lata gry przy Łazienkowskiej sprawiły, że ”Generał” w Warszawie ma status niemalże piłkarskiego boga. W reprezentacji czarował w latach jej największych triumfów. Zaczęło się od igrzysk w Monachium w 1972, gdzie został królem strzelców. Dwa lata później z kadrą osiągnął trzecie miejsce na mundialu w RFN. Na boisku nazywany geniuszem, bajeczna technika latami była jego największym atutem. Zginął tragicznie w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym.

 

 

 

Król

 

Człowiek, który stał się obiektem dyskusji trwającej już kilkadziesiąt lat. Kto jest najwybitniejszym piłkarzem w historii Pele czy Diego Maradona? Większość stawia na Brazylijczyka, jedną z najbardziej kojarzonych postaci w futbolu. Osiemnaście lat gry w Santosie przyniosły mu 619 goli w 638 meczach. Jednak największe sukcesy osiągał z reprezentacją, w której zadebiutował już jako 17-latek. Rok później zdobył z kadrą pierwsze mistrzostwo świata. W sumie mundial wygrywał trzykrotnie w 1958, 1962 i 1970 roku.  W 1999 Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił go najlepszym sportowcem XX wieku.

 

 

Wszyscy wielcy, wszyscy wspaniali, chociaż każdy inny. Ponadto tego dnia na świat przyszli tacy zawodnicy, jak Andoni Zubizarreta, Alvaro Morata czy Andrij Jarmołenko.

Igor Marczak, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze