Rio 2016: WADA skarży się na wpadki w programie antydopingowym w trakcie igrzysk

Inne
Rio 2016: WADA skarży się na wpadki w programie antydopingowym w trakcie igrzysk
fot. PAP

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ujawniła poważne zaniedbania w pobieraniu próbek w trakcie igrzysk w Rio de Janeiro. Cały proces był w Brazylii pod kontrolą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

"Był problem ze znalezieniem sportowców, którzy byli wytypowani do kontroli. W niektórych dniach prawie połowa próbek nie została z tego względu w ogóle pobrana" - można przeczytać w opublikowanym raporcie.

 

WADA uważa, że planowanie oraz wyposażenie były niewystarczające na tak dużą imprezę. Źle przygotowane były także osoby, które towarzyszą zazwyczaj sportowcom w kontroli.

 

"To powoduje, że zawodnicy przestają ufać systemowi. Daje także możliwość doświadczonym i bezwzględnym sportowcom, którzy chcą wykorzystać system, by zmanipulować przebieg kontroli" - napisano.

 

W sumie zostało przeprowadzonych 3237 testów. Startowało ponad 11 tys. sportowców ze 137 krajów. Raport WADA z igrzysk ma 55 stron i chwalono w nim także wielkie zaangażowanie wolontariuszy, bez których zorganizowanie tej imprezy, a także programu antydopingowego nie byłoby możliwe.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze