Niespodzianka w Warszawie! Czerwona latarnia PlusLigi zgasiła Inżynierów

W spotkaniu kończącym szóstą kolejkę PlusLigi doszło do zaskakującego rozstrzygnięcia. Siatkarze Onico AZS Politechniki Warszawskiej przegrali na Torwarze z AZS Częstochowa 1:3.

Siatkarze ze stolicy udanie rozpoczęli obecny sezon, zostawili w pokonanym polu takie drużyny jak Łuczniczka Bydgoszcz (3:0), Espadon Szczecin (3:0) i Indykpol AZS Olsztyn (3:1), przegrywali jedynie z potentatami: Asseco Resovią (0:3) i PGE Skrą Bełchatów (0:3). Inżynierowie byli faworytami starcia z ostatnią drużyną w tabeli PlusLigi. Podopieczni Michała Bąkiewicza jedyne punkty zdobyli w wygranym po tie-breaku spotkaniu czwartej kolejki z Łuczniczką Bydgoszcz, a w pozostałych grach wyraźnie ulegali rywalom.

Spotkanie na Torwarze rozpoczęło się zgodnie z planem, czyli od zdecydowanej przewagi gospodarzy, którzy po ataku Michała Filipa prowadzili na początku 5:1, później 11:6. W dalszej części seta gra się wyrównała, goście złapali kontakt z rywalami (16:15, 20:19), obie ekipy popełniały w tym - stojącym na przeciętnym poziomie - secie wiele błędów własnych, ale Inżynierowie ostatecznie wygrali tę partię 25:22.

Drugi set miał najbardziej zacięty przebieg i zakończył się rywalizacją na przewagi. Podopieczni Jakuba Bednaruka mieli coraz więcej kłopotów z przyjęciem, nie byli również skuteczni w ataku. Ekipa z Częstochowy uzyskała przewagę w końcówce seta (15:19) i po skutecznym bloku pierwsza miała piłkę setową (22:24). Siatkarze ze stolicy doprowadzili do rywalizacji na przewagi, którą jednak przegrali 29:31.

Porażka w drugiej partii podrażniła gospodarzy, którzy kolejnego seta rozpoczęli od mocnego uderzenia (3:0) i długo utrzymywali przewagę (8:5, 16:11). Kluczowy moment tej odsłony nastąpił od stanu 19:15 dla ekipy trenera Bednaruka. Seria pięciu przegranych akcji (19:20), później kolejna seria, tym razem trzech straconych punktów z rzędu (20:23) przesądziła o porażce gospodarzy. Znakomicie prezentował się w tym okresie Łukasz Polański, a goście kilkakrotnie zatrzymali rywali skutecznym blokiem.

Czwarty set rozpoczął się od walki punkt za punkt, później minimalną przewagę zaczęli uzyskiwać siatkarze ze stolicy, ale już w środkowej części seta przyjezdni zaczęli dawać rywalom do zrozumienia, że nie planują zostać w stolicy na tie-breaka. Gra Politechniki gasła w oczach, a trener Bednaruk ratował się nawet zmianą rozgrywających, ale asy serwisowe Tomasza Kowalskiego pogrążyły gospodarzy (15:21). Przy takim wyniku ekipa z Częstochowy nie miała już problemu z dowiezieniem zwycięstwa.

Poziom spotkania nie zachwycił ekipa z Warszawy zdobyła aż 33 punkty po błędach przeciwnika, częstochowianie - 31. Goście zdecydowanie lepiej zagrywali (1-7), lepiej również prezentował się ich blok (4-8). MVP: Oleksandr Grebeniuk (AZS Częstochowa).

Onico AZS Politechnika Warszawska - AZS Częstochowa 1:3 (25:22, 29:31, 22:25, 21:25)

Onico AZS Politechnika Warszawska: Michał Filip (11), Jakub Kowalczyk (11), Bartosz Kwolek, Łukasz Łapszyński (15), Andrzej Wrona (11), Paweł Zagumny (2) - Maciej Olenderek (libero) oraz Paweł Mikołajczak (7), Guillaume Samica (5), Przemysław Smoliński (2), Waldemar Świrydowicz.
AZS Częstochowa: Paweł Adamajtis (5), Konrad Buczek, Łukasz Polański (11), Michał Szalacha (5), Rafał Szymura (12), Stanisław Wawrzyńczyk (8) - Adam Kowalski (libero) oraz Ołeksandr Grebeniuk (23), Tomasz Kowalski (4), Mykoła Moroz (4).

Wyniki pozostałych meczów 6. kolejki PlusLigi:

2016-10-29: PGE Skra Bełchatów - Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:18, 30:28, 25:16)
2016-10-29: Cuprum Lubin - Espadon Szczecin 3:0 (25:14, 25:23, 25:13)
2016-10-29: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:2 (25:21, 20:25, 25:16, 25:27, 22:20)
2016-10-29: MKS Będzin - GKS Katowice 3:1 (25:22, 22:25, 25:21, 25:17)
2016-10-29: Effector Kielce - Łuczniczka Bydgoszcz 3:2 (15:25, 25:23, 22:25, 25:18, 15:11)
2016-10-29: BBTS Bielsko-Biała - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (22:25, 23:25, 16:25)
2016-10-30: Asseco Resovia Rzeszów - Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:18, 25:16, 25:15).

Terminarz 7. kolejki:

2016-11-04: Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia Rzeszów (20.15; transmisja - Polsat Sport)
2016-11-05: Cuprum Lubin - PGE Skra Bełchatów (14.45; transmisja - Polsat Sport)
2016-11-05: AZS Częstochowa - BBTS Bielsko-Biała (17.00)
2016-11-05: Lotos Trefl Gdańsk - Onico AZS Politechnika Warszawska (17.00)
2016-11-05: Łuczniczka Bydgoszcz - MKS Będzin (17.00)
2016-11-05: GKS Katowice - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (20.00; transmisja - Polsat Sport Extra i Polsat Sport News)
2016-11-05: Cerrad Czarni Radom - Espadon Szczecin (17.00)
2016-11-07: Indykpol AZS Olsztyn - Effector Kielce (18.00; transmisja - Polsat Sport).