Bieg Niepodległości w Warszawie z największą frekwencją
Kilkadziesiąt imprez lekkoatletycznych dla uczczenia 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się pod koniec tygodnia we wszystkich województwach. Największą frekwencję (15 tys. osób) będzie miał 28. Bieg Niepodległości w Warszawie 11 listopada.
Rok temu w stolicy zainaugurowano przygotowania do sportowych obchodów 100-lecia niepodległości w 2018 roku. 100 biegów w 100 miastach z udziałem 100 000 osób - to zasadniczy cel projektu. Dotychczas zgłosiło się 55 miejscowości.
Tak jak w minionych latach, w większości zawodów będą dominować barwy biało-czerwone. W takich kolorach koszulek wystartują uczestnicy 28. biegu organizowanego przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa".
"Jeśli ubrane w białe stroje osoby staną na starcie po jednej stronie ulicy, a w czerwone po przeciwnej, to impreza ze startem i metą na skrzyżowaniu ul. Stawki z al. Jana Pawła II rozpocznie się 11 listopada o godz. 11.11 +żywą+ flagą. Z roku na rok wzrasta frekwencja w tych zawodach. W 2010 dystans 10 km pokonało blisko 6 tys. osób, a w 2015 już ponad 13,5 tys. W tym roku limit 15 tys. pakietów startowych został wyczerpany w ciągu sześciu dni i ośmiu godzin" - poinformował na konferencji w Centrum Prasowym PAP dyrektor SCS, Adam Boniecki.
Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki również i w tym roku w Ogólnopolskim Festiwalu Biegowym Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego weźmie udział ponad 100 uczniów, głównie z niewielkich miejscowości, jak Dubeczno, Gorzkowice, Małkinia, Mełgiew, Niedrzwica Duża, Podhorce, Siemonia, Sierakowice czy Wartkowice. 11 listopada młodzież wystartuje (godz. 10.30) na dystansie 1918 m, a następnego dnia w Mili Piłsudskiego przy Centrum Olimpijskim.
Instytut Pamięci Narodowej, jako patron honorowy Biegu Niepodległości, dostarczył wszystkim uczestnikom prezenty o związane z historią: zminiaturyzowaną replikę ryngrafu Żołnierza Niezłomnego – por. Franciszka Majewskiego ps. "Słony" (1919-1948) oraz broszurę o Januszu Korczaku z wydawanej przez Instytut serii "Patroni naszych ulic".
Na rewersie ryngrafu por. "Słonego" widniał napis "Królowo Korony Polskiej, miej w opiece wiernego Ci sługę. 1 III 1948". "Słony" był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu zbrojnym. 26 września 1948 roku, otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW, po sześciu godzinach samotnej walki – ostatnią kulę przeznaczył dla siebie.
Janusz Korczak to znany lekarz, pedagog, pisarz i działacz społeczny. W czasie II wojny światowej kierował Domem Sierot, który Niemcy – jako żydowską instytucję – przesiedlili do getta. 5 sierpnia 1942 roku wraz z dziećmi i współpracownikami został doprowadzony na Umschlagplatz, skąd trafił do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Tam zginął.
Poza Warszawą najwięcej osób zgłosiło się do biegów 11 listopada w Poznaniu (limit 10 tys. wyczerpany) oraz Gdyni (ponad 6 tys.). Jednym z najbardziej oryginalnych będzie Bieg Niepodległości z wąsem, w którym wystartuje 1100 osób ucharakteryzowanych na Józefa Piłsudskiego.
Czas, który pozostał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, inicjatorzy projektu chcą wykorzystać do upowszechniania zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej, a także do edukacji przez sport. Dlatego w tym roku zorganizowano w kwietniu w Warszawie Bieg 1050-lecia Chrztu Polski, w maju we współpracy z włoskim partnerem Bieg Monte Cassino, a w sierpniu Rodzinny Festiwal Otwarcia Igrzysk Rio 2016 przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II.
Z końcem ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na logo projektu 100-lecia. Obecnie ogłoszono kolejny - na projekt koszulki, medalu i dyplomu. Udział może wziąć w nim każdy. Prace należy przesyłać do końca lutego 2017 roku na adres biuro@biegstulecia.pl.
Projekt na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zawiera również część zagraniczną pod szyldem Polskie Himalaje 2018, składającą się z trzech elementów: supermaratonu pamięci polskich himalaistów (tygodniowy bieg w stolicy Nepalu Katmandu w połowie października 2018), trekkingu z Lukli do bazy pod Everestem (5364 m n.p.m.) oraz wyprawy na najwyższy szczyt Ziemi, z którego zakopiańczyk Andrzej Bargiel zamierza jako pierwszy na świecie zjechać na nartach.
Rejestracja na tę część projektu została zakończona w ubiegłym roku. Zgłosiło się blisko 2 tys. chętnych, po selekcji zostało tysiąc osób. Trwa drugi etap, który zakończy się 30 listopada. Ze względów logistycznych docelowa liczba uczestników nie będzie mogła przekroczyć 500 osób.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze