1 liga: Zmiana na fotelu lidera

Piłkarze Chojniczanki Chojnice, pierwszy raz pod wodzą brazylijskiego trenera Hermesa Soaresa, pokonali na wyjeździe Chrobrego Głogów 3:1 w 17. kolejce 1 ligi. Goście skorzystali z porażki GKS Katowice w Bytowie 0:1 i objęli pozycję lidera tabeli.

Był to już siódmy z rzędu mecz Chojniczanki, w którym nie poniosła porażki. W tym czasie zgromadziła 15 punktów, a w sumie ma 34 i o dwa wyprzedza drużynę z Katowic.

Bramki dla gości zdobyli Andrzej Rybski (dwie, w 2. i 18. minucie) oraz Rafał Grzelak (90+2.), natomiast dla gospodarzy trafił Łukasz Szczepaniak (64.).

Zadowolony z udanego debiutu może być Brazylijczyk Hermes, który zastąpił na stanowisku pierwszego szkoleniowca Macieja Bartoszka. Były piłkarz Korony Kielce i Jagiellonii Białystok przejął występującą w ekstraklasie Koronę.

"Muszę przyznać, że był to bardzo ciężki mecz. Po pierwszej połowie wygrywaliśmy 2:0, co nie znaczy, że mieliśmy łatwo. Druga była jeszcze trudniejsza, ale udało się wygrać" - powiedział Hermes, cytowany na oficjalnej stronie internetowej Chrobrego.

Bytovia zaskoczyła u siebie GKS Katowice, pokonując zespół ze Śląska 1:0 po bramce Jakuba Bąka w 11. minucie. Była to pierwsza porażka dotychczasowego lidera od 1 października. Później GKS zdobył 13 punktów na 15 możliwych. W tym samym okresie bytowianie wywalczyli... trzy.

Cenne zwycięstwo odniosła czwarta w tabeli Sandecja Nowy Sącz, która pokonała u siebie piątą Miedź Legnicę 1:0. Oba zespoły przed tą kolejką miały po 24 punkty. Zwycięską bramkę zdobył w 39. minucie z rzutu karnego Maciej Małkowski. Goście mogli wyrównać w drugiej połowie, ale "jedenastki" nie wykorzystał Łukasz Garguła.

Pierwsze zwycięstwo po serii 10 meczów ligowych bez wygranej odniosły Wigry Suwałki. W sobotę pokonały Stomil Olsztyn 2:1 i z dorobkiem 23 punktów zajmują ósme miejsce. Olsztynianie mają o dwa mniej i są na dziewiątej pozycji.

W niedzielę wystąpią spadkowicze z ekstraklasy, którzy w 16. kolejce stoczyli między sobą zacięty bój, zakończony remisem 3:3. Górnik Zabrze podejmie broniącą się przed spadkiem Wisłę Puławy, a Podbeskidzie Bielsko-Biała zagra na wyjeździe z zamykającym tabelę MKS Kluczbork.

Wyniki sobotnich meczów 1 ligi:

Drutex-Bytovia - GKS Katowice 1:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Jakub Bąk (11').
Żółte kartki:
Drutex-Bytovia: Martin Cseh (44'), Wojciech Wilczyński (47').
GKS Katowice: Grzegorz Goncerz (44'), Bartłomiej Kalinkowski (55'), Damian Garbacik (77',85').
Czerwona kartka:
GKS Katowice: Damian Garbacik (85').

Sandecja Nowy Sącz - Miedź Legnica 1:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Maciej Małkowski (30'- karny).
Sandecja Nowy Sącz: Bartłomiej Kasprzak (19', 64'), Adrian Danek (49').

Miedź Legnica: Jonathan de Amo (39'), Tomasz Midzierski (79'), Hunter Gorskie (90+3).
Sandedcja Nowy Sącz: Bartłomiej Kasprzak (64')

Wigry Suwałki - Stomil Olsztyn 2:1 (2:1)
Bramki: 1:0 Rafał Augustyniak (3'), 2:0 Damian Kędzior (26'), 2:1 Grzegorz Lech (35'- karny).
Wigry Suwałki: Łukasz Wroński (19'), Kamil Zapolnik (84').
Stomil Olsztyn: Łukasz Jegliński (90+1).

Chrobry Głogów - Chojniczanka Chojnice 1:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Andrzej Rybski (2'), 0:2 Andrzej Rybski (20'), 1:2 Łukasz Szczepaniak (63'), 1:3 Rafał Grzelak (90+2).
Chrobry Głogów: Michał Ilków-Gołąb (31'), Michał Michalec (77').
Chojniczanka Chojnice: Jacek Podgórski (26'), Mariusz Kryszak (35'), Piotr Kieruzel (70'), Tomasz Mikołajczak (71').

Pozostałe trzy spotkania tej kolejki zostaną rozegrane 23 i 30 listopada.