El. MŚ 2018: Pierwsze zwycięstwo Meksyku w USA od... 1972 roku. Zasługa Trumpa?

Rafael Marquez bohaterem narodowym Meksyku

Pierwszy raz od 44 lat piłkarze Meksyku zwyciężyli w Stanach Zjednoczonych w meczu eliminacji mistrzostw świata. W 1. kolejce rundy finałowej strefy CONCACAF wygrali w Columbus 2:1, a decydującą bramkę zdobył Rafael Marquez w 89. minucie.

Meksykanie prowadzili od 20. minuty po golu Miguela Layuna, a zaraz po przerwie wyrównał Bobby Wood. O sukcesie gości przesądził 37-letni obrońca Marquez. To jego 17. trafienie w reprezentacji.

Poprzednie zwycięstwo nad USA na wyjeździe w el. MŚ Meksykanie odnieśli w 1972 roku.

Amerykanie znakomicie grają u siebie. Ostatnią porażkę w meczu o punkty ponieśli 1 września 2001 roku - 2:3 z Hondurasem. Od tego czasu wygrali 30 spotkań i dwa zremisowali. Ich passę zakończył Meksyk.

Możliwe, że piłkarzy zmotywował wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Nie od dziś wiadomo, że miliarder nie pała sympatią do meksykańskich emigrantów - zapowiedział, że wszystkich ich odeśle z powrotem do kraju.

Także stosunki Trumpa z samym Meksykiem pozostawiają wiele do życzenia - prezydent-elekt zapowiedział, że nakaże budowę wielkiego muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej, który ma powstrzymać masową emigrację. Problem w tym, że za mur ten ma zapłacić... Meksyk. Przedstawiciele tamtejszych władz zadeklarowali, że nie ma takiej możliwości.

W innych starciach inauguracyjnej kolejki także przegrywali gospodarze - Honduras z Panamą 0:1, a Trynidad i Tobago z Kostaryką 0:2.

Rywalizacja odbywa się systemem mecz i rewanż; łącznie 10 serii gier. Trzy najlepsze ekipy awansują bezpośrednio do mistrzostw świata w 2018 roku w Rosji, a czwarta powalczy w barażu interkontynentalnym.

Wyniki 1. kolejki:

Honduras - Panama 0:1 (0:1)

Bramka: Fidel Escobar (22).

Trynidad i Tobago - Kostaryka 0:2 (0:0)

Bramki: Christian Bolanos (65), Ronald Matarrita (90+2).

USA - Meksyk 1:2 (0:1)

Bramki: dla USA - Bobby Wood (49); dla Meksyku - Miguel Layun (20), Rafael Marquez (89). Czerwona kartka: Carlos Salcedo (90+3, Meksyk).