El. MŚ 2018: Ostatnia drużyna FIFA blisko swojego pierwszego remisu

Cypr pokonał Gibraltar 3:1 w 4. kolejce eliminacji mistrzostw świata 2018. Wynik i tak niewysoki, a do 65. minuty było nawet 1:1. Gibraltar dzielnie walczył o swój pierwszy remis w historii spotkań o punkty, ale niestety - bramka Lee Casciaro nie wystarczyła.

Mecz w Nikozji odbył się w warunkach prawie że wiosennych. Na termometrach: 22 stopnie Celsjusza. Faworytem był oczywiście Cypr, bo choć zajmuje w rankingu FIFA dalekie 139. miejsce, to Gibraltar jest... ostatni - 205. (wraz z Anguillą, Bahamami, Dżibuti, Erytreą, Somalią i Królestwem Tonga).

Długo jednak Cypryjczycy nie potrafili potwierdzić swojej przewagi. Udało się dopiero w 29. minucie, kiedy po rzucie wolnych egzekwowanym przez Dimitrisa Christofiego, piłkę do siatki wpakował Konstantinos Laifis. I to wpakował dosłownie - w szesnastce Gibraltaru powstało ogromne zamieszanie, w którym najlepiej odnalazł się właśnie zawodnik Standardu Liege.

W 51. minucie zapachniało natomiast małą sensacją. Gibraltar zdobył swoją szóstą bramkę w okresie od wstąpienia w szeregi UEFA w 2013 roku. Z rzutu wolnego dośrodkował Liam Walker, piłka zawisła wysoko w powietrzu i po ogromnym zamieszaniu w szesnastce oraz błędzie cypryjskiego bramkarza, do siatki głową skierował ją Lee Casciaro. Ten sam, który w marcu 2015 roku zdobył honorową bramkę ze Szkocją.

Radość Gibraltarczyków nie trwała jednak długo. W 65. minucie prowadzenie Cyprowi dał tym razem Pieros Sotiriou, który wykorzystał świetne podanie z prawego skrzydła od Christofiego, a także błędy w defensywie Gibraltaru i płaskim strzałem przy słupku nie dał Derenowi Ibrahimowi najmniejszych szans.

Przez ostatnie 10 minut Gibraltar grał w dziesiątkę, bo drugą żółtą kartkę ujrzał Jayce Olivero. Poskutkowało to kolejną bramką dla Cypru - strzelał Valentinos Sielis, asystował Konstantinos Charalambids - ale oba zespoły i tak pozostają na dwóch ostatnich miejscach grupy H. No, Cypr może przynajmniej dopisać sobie pierwsze trzy punkty.

Cypr - Gibraltar 3:1 (1:0)

Bramki: Lafis 29., Sotiriou 65., Sielis 87. - L. Casciaro 51. Sędzia: Alijar Agajew (Azerbejdżan).

Cypr: Panayi - Sielis, Demetriou, Charalambous, Liafis - Artymatas, Kastanos, Kyriakou (90. Nikolaou) - Christofi, Efrem (73. Charalambidis), Sotiriou (86. Mitidis).

Gibraltar: Ibrahim - Barnett, Garcia, Olivero, R. Casciaro - Bardon (68. Hernandez), Walker, L. Casciaro - Cabrera (85. Priestley), K. Casciaro (74. Garro), Chipolina.

Czerwona kartka: Jayce Olivero.