El. MŚ 2018: Holandia wymęczyła zwycięstwo z Luksemburgiem

Holandia pokonała Luksemburg 3:1 w meczu eliminacji mistrzostw świata 2018, chociaż momentami okrutnie się męczyła z niżej notowanym rywalem. Bohaterem spotkania okazał się rezerwowy Memphis Depay.

Kibice "Oranje" liczyli, że ich ulubieńcy strzelą kilka goli. Tymczasem po pierwszej połowie większość z nich łapała się za głowy. Chociaż wszystko zaczęło się zgodnie z planem. Holendrzy długo bili głową w mur, jednak w 36. minucie Arjen Robben otworzył wynik. Dla piłkarza Bayernu Monachium był to 31. gol w kadrze. Jak pokazały jednak telewizyjne powtórki, w momencie podania od Davy’ego Klaassena był na minimalnym spalonym, co umknęło sędziom.

Gdy wydawało się, że faworyci zejdą do szatni ze skromnym prowadzeniem, gospodarze doprowadzili do remisu! Rozgrywający drugi mecz w kadrze Joshua Brenet sfaulował we własnym polu karnym Daniela Da Motę i Anthony Taylor wskazał na jedenasty metr. Chwilę później do piłki podszedł Maxime Chanot i było 1:1. W tym momencie najstarsi kibice "Oranje" zaczęli drapać się po głowach, próbując sobie przypomnieć, kiedy po raz ostatni Luksemburg strzelił gola ich drużynie. Musieli sięgnąć pamięcią do 1963 roku - 11 września padł remis 1:1, natomiast 30 października Holandia przegrała 1:2.

Selekcjoner gości Danny Blijnd postanowił dokonać w przerwie dwóch zmian. Ściągnął z boiska Wesleya Sneijdera i kontuzjowanego Robbena, wprowadzając w ich miejsce Depaya i Stevena Berguisa. Pojawienie się na boisku piłkarza Manchesteru United  okazało się być strzałem w dziesiątkę. Najpierw strzelił gola po uderzeniu głową, natomiast później pokonał bramkarza bezpośrednio z rzutu wolnego, ustalając wynik meczu.

Luksemburg - Holandia 1:3 (1:1)

Bramki: Chanot 44 (k) - Robben 36, Depay 58, 84

Luksemburg: Ralph Schon - Laurent Jans (26. Mathias Janisch), Kevin Malget, Maxime Chanot, Enes Mahmutović, Daniel Da Mota (75. Kevin Kerger) - Florian Bohnert, Stefano Bensi (82. Vincent Thill), Chris Philipps, Mario Mutsch - David Turpel

Holandia: Maarten Stekelenburg - Joshua Brenet, Jeffrey Bruma, Virgil van Dijk, Daley Blind - Davy Klaassen, Georginio Wijnaldum, Bart Ramselaar (88. Marten de Roon) - Arjen Robben (46. Steven Berghuis), Bas Dost, Wesley Sneijder (46. Memphis Depay)