PŚ w kolarstwie torowym: Dobre występy Polaków

Szymon Sajnok zwyciężył w omnium w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata w kolarstwie torowym w holenderskim Apeldoorn. 19-letni wychowanek Cartusii Kartuzy odniósł największy sukces w karierze. Dzień wcześniej Kamil Kuczyński był drugi w sprincie.

W niedzielę Sajnok debiutował na wielkiej imprezie w omnium, olimpijskiej konkurencji, rozgrywanej po igrzyskach w Rio de Janeiro w nowej formule - w jednym dniu i w czterech startach. Rozpoczął od trzeciego miejsca w wyścigu scratch, następnie wygrał wyścig tempo oraz eliminacyjny (australijski), a w punktowym utrzymał wypracowaną wcześniej przewagę, wygrywając jeden z finiszów.

W klasyfikacji wielobojowej zgromadził 127 punktów, wyprzedzając Hiszpana Alberta Torresa - 124 oraz Francuza Benjamina Thomasa - 107.

W piątek i w sobotę Sajnok startował w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie, zajmując razem z Danielem Staniszewskim, Alanem Banaszkiem i Adrianem Teklińskim czwarte miejsce. Tak wysoko biało-czerwoni nie uplasowali się w zawodach najwyższej rangi od dawna.

"Sajnok oraz jego koledzy to najlepsza polska drużyna w wyścigu na dochodzenie od czasów Ryszarda Dawidowicza, Andrzeja Sikorskiego, Leszka Stępniewskiego i Mariana Turowskiego, srebrnych medalistów mistrzostw świata z Bassano del Grappa w 1985 roku. Mamy znów bardzo utalentowanych zawodników - tych czterech startujących w Apeldoorn oraz Dawida Czubaka. Oni już kilka razy poprawili rekord Polski, a kwestią czasu jest złamanie przez nich w wyścigu na dochodzenie granicy 4 minut. Jeśli będą mieli odpowiednie wsparcie, to za rok, dwa lata będą zdobywać medale mistrzostw świata" - powiedział PAP dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

Ostatnią konkurencję zawodów - wyścig amerykański - Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski rozpoczęli od wygranej na pierwszym z premiowanych punktami finiszów, a ostatecznie uplasowali się na piątej pozycji. Wygrali Belgowie Robbe Ghys i Kenny De Ketele.

W sobotę Kamil Kuczyński zajął drugie miejsce w sprincie indywidualnym. 31-letni kolarz Piasta Szczecin triumfował przed tygodniem w Pucharze Świata w Glasgow i wciąż prowadzi w klasyfikacji generalnej cyklu. Liderem PŚ jest także Sajnok w omnium.

W Holandii poniżej oczekiwań wypadła jedynie drużyna sprinterów. Mistrzowie Europy z Saint-Quentin-en-Yvelines Maciej Bielecki i Mateusz Rudyk oraz wspomagający ich Patryk Rajkowski uzyskali dopiero 11. rezultat.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w przyszłym roku w kolumbijskim Cali (17-19 lutego) i w Los Angeles (25-26 lutego).

1. Elinor Barker (Wielka Brytania) 39 pkt
  2. Minami Uwano (Japonia)          33