PŚ w kolarstwie torowym: Sajnok zwyciężył w omnium

Inne
PŚ w kolarstwie torowym: Sajnok zwyciężył w omnium
fot. Twitter

Szymon Sajnok zwyciężył w omnium w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata w kolarstwie torowym w holenderskim Apeldoorn. 19-letni wychowanek Cartusii Kartuzy odniósł największy sukces w karierze.

W niedzielę Sajnok debiutował w omnium, olimpijskiej konkurencji, rozgrywanej po igrzyskach w Rio de Janeiro w nowej formule - w jednym dniu i w czterech startach. Rozpoczął od trzeciego miejsca w wyścigu scratch, następnie wygrał wyścig tempo oraz eliminacyjny (australijski), a w punktowym utrzymał wypracowaną wcześniej przewagę, wygrywając jeden z finiszów.

 

W klasyfikacji wielobojowej zgromadził 127 punktów, wyprzedzając Hiszpana Alberta Torresa - 124 oraz Francuza Benjamina Thomasa - 107.

 

W piątek i w sobotę Sajnok startował w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie, zajmując razem z Danielem Staniszewskim, Alanem Banaszkiem i Adrianem Teklińskim czwarte miejsce.

 

Sajnok jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, gdzie szkolił się u trenera kadry szosowej juniorów Waldemara Cebuli. Jego trenerem klubowym jest Dariusz Malecki, a w kadrze torowej - Jacek Kasprzak. Jak mówi o sobie, jest "Kaszubem z krwi i kości".

 

W lipcu we włoskim Montichiari Sajnok został wicemistrzem Europy w omnium zawodników do lat 23.

 

"Sajnok oraz jego koledzy to najlepsza polska drużyna w wyścigu na dochodzenie od czasów Ryszarda Dawidowicza, Andrzeja Sikorskiego, Leszka Stępniewskiego i Mariana Turowskiego, srebrnych medalistów mistrzostw świata z Bassano del Grappa w 1985 roku. Mamy znów bardzo utalentowanych zawodników. Oni już kilka razy poprawili rekord Polski, a kwestią czasu jest złamanie przez nich w wyścigu na dochodzenie granicy 4 minut. Jeśli będą mieli odpowiednie wsparcie, to za rok, dwa lata będą zdobywać medale mistrzostw świata" - powiedział dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie