U-21: Polacy przerwali fantastyczną serię Niemców! Triumf po golu Kownackiego

Reprezentacja Polski U-21 kończyła udany 2016 rok spotkaniem ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, którzy wcześniej wygrali 13 meczów z rzędu. Polacy nie przestraszyli się jednak młodych niemieckich gwiazd i po golu Dawida Kownackiego utarli nosa faworytowi, wygrywając 1:0. To doskonały prognostyk przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy do lat 21, które odbędą się w naszym kraju.

Reprezentacja Niemiec U-21 przed spotkaniem z Polską w Tychach miała na koncie 13 zwycięskich meczów z rzędu! Przy takim bilansie 5 spotkań towarzyskich Polaków w 2016 roku, w których nie zaznaliśmy porażki, nie robiło żadnego wrażenia. Niemcy przyjechali jednak do Polski w nieco osłabionym składzie i tę słabość chcieli wykorzystać Polacy, którzy po raz kolejny zamierzali utrzeć nosa naszym zachodnim sąsiadom, których ograliśmy także przed rokiem na Turnieju Czterech Narodów.

Biało-czerwoni zaczęli pojedynek z dużym animuszem, a rywale byli nieco zaskoczeni wysokim pressingiem naszych graczy. Taki stan rzeczy utrzymywał się jednak tylko przez kilka minut, po których goście opanowali sytuację na murawie w Tychach, która z biegiem czasu zaczęła wyglądać coraz gorzej. Nie przeszkadzało to Niemcom w konstruowaniu groźnych akcji, ale nasi zachodni sąsiedzi nie potrafili zamienić przewagi w posiadaniu piłki (76%-24% do przerwy) na gola. Najlepszą okazję zmarnował w 34. minucie piłkarz Manchesteru City Leroy Sane, który został fantastycznie powstrzymany przez naszego bramkarza Jakuba Wrąbla.

Pierwsze minuty drugiej połowy nie zapowiadały zmiany scenariusza. Znowu to Niemcy długo utrzymywali się przy piłce i znowu nasi gracze bezlitośnie rozbijali akcje rywala w decydujących momentach. Sami Polacy prawie w ogóle nie zapuszczali się pod pole karne gości, ale gdy to uczynili, to od razu mieli wielkie powody do radości. Szczęśliwie wywalczony rzut wolny z prawej strony pola karnego wykonał Patryk Lipski, który dograł futbolówkę idealnie na nogę Dawida Kownackiego, a gracz Lecha ze stoickim spokojem wykonał wyrok uderzając piłkę w krótki róg bramkarza!

Prowadzenie gospodarzy nieco rozsierdziło naszych rywali, którzy przeprowadzili kilka bardzo groźnych okazji, które dzięki ofiarności obrońców i pewnej postawie Wrąbla nie zakończyły się golem. Sami Polacy także mieli doskonałą okazję, by podwyższyć rezultat na 2:0, ale Przemysław Frankowski mając przed sobą pustą bramkę trafił tylko w słupek. Z każdą chwilą niecierpliwość Niemców rosła, a na 10 minut przedc końcem ich sytuacja stała się już bardzo zła, gdy czerwoną kartką został ukarany Baumgartl. Polacy dowieźli prowadzenie do ostatniego gwizdka i ważne, w kontekście przyszłego Euro 2017, zwycięstwo stało się faktem!

U-21: Polska - Niemcy 1:0 (0:0)

Bramka: Dawid Kownacki (57).

Polska U-21: Jakub Wrąbel - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Jarosław Jach, Paweł Jaroszyński - Przemysław Frankowski (65' Adam Buksa), Jarosław Kubicki, Radosław Murawski, Patryk Lipski, Dawid Kownacki (81' Dariusz Formella) - Mariusz Stępiński (90+3' Arkadiusz Reca).

Niemcy U-21: Michael Zetterer (46' Timon Wellenreuther) - Mitchell Weiser, Kevin Akpoguma, Niklas Stark (66' Timo Baumgartl), Jeremy Toljan - Nadiem Amiri, Leroy Sane, Janik Haberer, Maximilian Arnold, Levin Oztunali (66' Hany Mukhtar) - Maximilian Philipp.

Sędzia: Petr Ardeleanu (Czechy). Żółte kartki: Buksa - Weiser.

Widzów: 11 974. Czerwona kartka: Baumgartl (83, za faul).

17:24

Witamy w relacji na żywo ze spotkania drużyn narodowych U-21: Polski i Niemiec!

17:25

Znamy już skład w jakim biało-czerwoni wybiegną na stadion w Tychach, na którym ma dzisiaj paść rekord frekwencji.

17:50

Zobaczcie, co mówi przed spotkaniem w Tychach trener naszej "młodzieżówki" Marcin Dorna.

17:51

A oto oficjalny protokół ze składami Polski i Niemiec. W składzie naszych dzisiejszych rywali gracze, którzy regularnie grają w Bundeslidze.

17:59

Był już trener reprezentacji Polski, więc teraz czas na... szkoleniowca Niemców. Ciekawy wywiad Romana Kołtonia ze Stefanem Kunzem.

18:05

Do rozpoczęcia meczu zostało juz tylko 25 minut. Dzisiejsze spotkanie poprowadzi czeski sędzia o... rumuńsko brzmiącym nazwisku Petr Ardeleanu.

18:06

18:22

Obszerna analiza młodzieżowej reprezentacji Niemiec:

Kołtoń: Polska - Niemcy U-21! Sane symbolem niemieckich talentów!

18:23

Do rozpoczęcia spotkania już tylko kilka minut. Transmisja spotkania trwa w Polsacie Sport - komentują Mateusz Borek i Tomasz Hajto.

18:24

Oczywiście Mateusz Borek i Wojciech Kowalczyk :)

18:26

Oba zespoły wychodzą już na murawę stadionu w Tychach. Spotkanie obejrzy dzisiaj około 12 tysięcy kibiców zgromadzonych na trybunach.

18:27

Czas na hymny Niemiec i Polski.

18:30

18:30

Kapitanem reprezentacji Polski jest dziś gracz Lecha Poznań Tomasz Kędziora.

18:32

Z opaską kapitańską w niemieckiej ekipie gracz Wolfsburga Maximilian Arnold.

18:33

Polska - Niemcy 0:0

1' Pierwszy gwizdek spotkania. Polacy rozpoczęli!

18:34

1' I już w 1. minucie zakotłowało się w polu karnym Niemców, Lipski wywalczył rzut rożny.

18:35

2' Z rożnego wyszły nici, powodzenia nie przyniósł także aut, po którym piłkę źle przyjął Mariusz Stepiński.

18:36

3' Zetterer wyszedł z bramki niczym Manuel Neuer  i uprzedził naszego napastnika. Gramy bardzo agresywnym pressingiem.

18:37

4' Ładne uderzenie Kędziory z pierwszej piłki, ale futbolówka przeleciała metr nad niemiecką bramką.

18:39

6' Nieporozumienie w polskiej ekipie, ale to Polacy cały czas próbują kreować grę.

18:40

7' Teraz Niemcy dłużej wymieniali piłkę, ale Polacy nie pozwalają przedostać się rywalom pod nasze pole karne.

18:41

8' Nasz lewy obrońca Jaroszyński nie pozwolił, by piłka dotarła na prawe skrzydło do Sane.

18:41

18:42

10' Pierwsza groźna akcja Niemców, ale Philipp po prostopadłym podaniu uderza bardzo niecelnie.

18:45

11' Najpierw kupiony za 50 mln euro przez ManCity Leroy Sane stracił piłkę w głupi sposób, a za chwilę jeden z Polaków zrobił fantastyczną ruletę w stylu Zidane'a! Umiejętności techniczne pierwsza klasa.

18:46

13' Niemcy baaardzo długo rozgrywają piłkę.

18:47

14' Faulowany Tolian blisko pola karnego.

18:48

15' Dośrodkowanie Amiriego mogło sprokurować naszą kontrę, ale Kownacki został sfaulowany i nie udało się wyjść z szybkim atakiem.

18:49

16' Groźna akcja Niemców ich lewą stroną, ale dośrodkowanie Toliana w ostatniej chwili powstrzymane przez Bednarka.

18:50

17' Piłka w rękach Wrąbla po groźnym uderzeniu głową.

18:50

18' Teraz to my nie radzimy sobie z agresywnym odbiorem Niemców. W tym momencie nie istniejemy w ofensywie.

18:51

A tutaj ruleta Radosława Murawskiego. Ładnie, ładnie...

18:52

19' Świetna okazja Stępińskiego, broni Zetterer, ale okazuje się, że Polak był i tak na spalonym.

18:53

20' Strzał Kownackiego z dystansu, ale prosto w bramkarza reprezentacji Niemiec.

18:54

21' Odpowiedź Niemców praktycznie z tego samego miejsca, tylko po drugiej stronie boiska. Strzał Toliana, choć groźny, to przelatuje tylko obok słupka.

18:55

22' Będący na połowie boiska Arnold zauważył wysuniętego z bramki Wrąbla, uderzył zaraz po przyjęciu, ale czujnie nasz golkiper!

18:57

18:56

Murawa w Tychach "pęka w szwach" po bezkompromisowej walce z obu stron!

18:56

24' Frankowski dogrywał piłkę z prawej strony pola karnego, ale łatwo łapie ją Zetterer.

18:57

25' Wrąbel powstrzymał szarżującego Weisera.

18:58

26' Sane wywalczył rzut wolny na około 30. metrze od bramki Wrąbla.

19:00

27' Nic z tego Niemcom nie wyszło, trwa ostra walka na boisku w Tychach!

19:02

29' Próbujemy teraz atakować naszą prawą stroną, mało co nie nadzialiśmy się na kontratak.

19:03

31' Dobry powrót Amiriego sprawił, że to Niemcy przejęli futbolówkę i znowu długo konstruują teraz atak.

19:06

33' Trwa napór Niemców, ale my bardzo mądrze się bronimy.

19:07

34' Ale teraz było bardzo groźnie! Dośrodkowanie zamykał Sane, którego strzał głową broni jednak kapitalnie Wrąbel!

19:09

36' Polacy ograniczają się od pięciu minut do wybijania piłki... Strzał Amiriego z dystansu bardzo niecelny. Musimy uspokoić grę.

19:11

37' Wreszcie udało się wyjść z własnej połowy i od razu było ciekawie - dośrodkowanie Kownackiego jednak nieco za plecy Lipskiego.

19:13

39' Rzut wolny źle rozegrany przez rywali. Mamy chwilę spokoju.

19:13

19:14

41' Kubicki blokuje dośrodkowanie rywala i jest rożny dla Niemców.

19:14

42' Ładne rozegranie Niemców, ale nasi obrońcy w ostatniej chwili wybijają piłkę!

19:16

43' Kombinacyjnie grają Niemcy i niektórzy nasi gracze gubią się przy szybkiej wymianie piłki. Jaroszyński ma szczególne kłopoty na lewej stronie, którą sunie większość ataków.

19:18

Koniec pierwszej połowy! Sędzia nie doliczył ani sekundy i Polacy do przerwy remisują z Niemcami 0:0.

19:19

Obiecujące w wykonaniu Polaków były tylko pierwsze minuty, gdy zaskoczyliśmy Niemców wysokim pressingiem. Później inicjatywa należała już do rywali, którzy w pierwszej części gry mieli aż 76 procent posiadania piłki.

19:20

"Czekamy na tę złotą minutę" - powiedział w przerwie Przemysław Frankowski, który wierzy, że Polacy po przerwie dostaną lepsze okazje do zdobycia bramki.

19:22

W pierwszej połowie lepszą sytuację mieli jednak nasi przeciwnicy, którzy mogli i powinni wyjść na prowadzenie po strzale Sane. Znakomicie spisał się jednak Wrąbel. Zobaczcie, jak do tego doszło.

Parada klasy światowej! Wrąbel zatrzymał Sane (WIDEO)

19:22

Do Tychów wracamy za około 10 minut.

19:34

I jesteśmy już z powrotem na stadionie w Tychach, gdzie za chwilę rozpocznie się druga połowa meczu młodzieżówek Polska - Niemcy.

19:34

Polacy rozpoczną drugą połowę bez zmian w składzie.

19:35

Natomiast w ekipie Niemiec jedna zmiana - w bramce Zetterera zastępuje Wellenreuther.

19:36

46' Zaczynamy!

19:37

Na trybunach obowiązkowo gość specjalny, Adam Nawałka.

19:37

47' Odważna decyzja Arnolda, który uderzał z około 35 metrów. Spokojnie broni Wrąbel.

19:38

48' Pierwsza interwencja nowego bramkarza między niemieckimi słupkami.

19:41

50' Stępiński nie potrafi utrzymać się przy piłce... "Nie jest to dobry mecz gracza Nantes" - mówi Mateusz Borek.

19:43

52'Dominacja Niemców na boisku w Tychach, ale jak na razie bez efektów w postaci sytuacji bramkowych.

19:46

55' Okropnie wiało nudą w ostatnich minutach, aż tu wreszcie... Polacy wyszli z kontrą! Dośrodkowanie Kędziory trafiło w rękę rywala i mamy rzut wolny w pobliżu pola karnego.

19:47

Polska - Niemcy 1:0

57' GOOOOL!!!!

19:48

57' Dośrodkowanie Lipskiego nie zostało przecięte przez żadnego z obrońców i spadło na długim słupku na nogę Kownackiego! Piłkarz Lecha uderzył z pierwszej piłki w krótki róg, a golkiper tylko musnął futbolówke, która wpadła do siatki!

19:48

19:50

59' Mogło być 2:0 już dwie minuty później! Frankowski miał praktycznie pustą bramkę, ale trafił tylko w słupek. Jak to nie wpadło?!

19:51

61' Faulowany Amiri w środku pola, a my dalej się zastanawiamy, jak nie udało się wykończyć tak pięknej akcji reprezentacji Polski???

19:52

62' Wrąbel broni lekki strzał Sane.

19:53

63' Ożywił się nam wreszcie mecz w Tychach! Tym razem Wellenreuther wyszedł daleko z bramki, by ubiec Stępińskiego.

19:55

65' Rozkręcają się Niemcy! Najpierw Wrąbel znowu broni strzał z ostrego kąta, a później Haberer po ładnej kombinacji uderza nad bramką!

19:56

66' Zmiana w polskiej ekipie - Buksa za Frankowskiego. I od razu zmiennik wywalczył rzut rożny.

19:58

67' Lipski przed doskonałą okazją, ale broni niemiecki golkiper! Polak trafił prosto w rywala z kilku metrów!

19:58

68' Wrąbel spokojnie łapie piłkę po dośrodkowaniu z prawej strony.

19:59

Łapcie gola Dawida Kownackiego!

20:00

70' Uspokoiliśmy grę po chwilowym szturmie Niemców.

20:02

72' Okres leniwej gry z obu stron.

20:03

20:04

73' Dobry strzał Kubickiego z dystansu, piłka skozłowała przed bramkarzem, ale ten szczęśliwie dla siebie łapie piłkę.

20:05

75' Wrąbel znowu bezbłędnie, a strzał Arnolda mógł sprawić mu duże kłopoty.

20:07

77' Bezsensownie wybijamy piłkę, zamiast chwilę spokojnie rozegrać futbolówkę.

20:08

78' Zakotłowało się pod naszą bramką, ale wybijamy piłkę. Po chwili Stępiński wywalczył aut.

20:10

80' Rzut rożny dla rywali po zablokowanym uderzeniu jednego z Niemców. Piąstkuje piłkę Wrąbel.

20:11

81' Coraz śmielej atakują Niemcy, ale brakuje im wykończenia. Tymczasem za Kownackiego wchodzi Dariusz Formella. Brawa dla strzelca jedynego, jak na razie, gola dla Polski!

20:12

82' Stępiński faulowany w środku pola i mamy chwilę oddechu od ataków Niemców.

20:14

83' Czerwona kartka dla Baumgartla! Niemiec źle obliczył podanie od Buksy do Stępińskiego i gdyby puścił Polaka, ten wyszedł by sam na sam z bramkarzem! Wydaje sie, że dobra decyzja sędziego!

20:15

85' Kędziora fauluje rywala w bocznym sektorze boiska.

20:17

86' Gramy bardzo agresywnie, tak jak na początku meczu!

20:17

87' Stępiński mądrze wymusił faul. Znowu kradniemy sekundy.

20:19

89' Wrąbel znowu ratuje skórę kolegom! Amiri strzelał w kierunku długiego słupka, ale Polak odbił piłkęna rzut rożny.

20:20

90' Trzy minuty doliczone do drugiej połowy spotkania.

20:21

90+1' Na razie spokojnie utrzymujemy się przy piłce.

20:22

90+2' Niemcy grają niedokładnie w doliczonym czasie gry. Jestesmy już bardzo blisko zwycięstwa.

20:24

KONIEC MECZU! Polacy po golu Dawida Kownackiego pokonali młodych Niemców, którzy wygrali ostatnie 13 meczów w swojej kategorii wiekowej!