Prezydent Katowic: Wkrótce powstanie miejski stadion na 12-13 tysięcy widzów

Piłka nożna
Prezydent Katowic: Wkrótce powstanie miejski stadion na 12-13 tysięcy widzów
fot. PAP

W ciągu kilku lat w Katowicach powinien powstać miejski stadion na 12-13 tysięcy widzów, który zastąpi obecny obiekt GKS-u. Według wstępnych szacunków obiekt ma kosztować ok. 120 mln zł - poinformował w środę prezydent miasta Marcin Krupa.

Z kompleksu, na który złoży się kilka boisk i być może także hala sportowa, będą korzystać nie tylko profesjonalni piłkarze, ale też dzieci i młodzież.

 

„Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji uda się już rozegrać pierwsze mecze na nowym stadionie” - powiedział Krupa podczas konferencji prasowej.

 

Dodał, że wytypowano już lokalizację i jeśli po badaniach geologicznych okaże się, że grunt nadaje się pod budowę, rozpocznie się projektowanie kompleksu. „Po uzyskaniu projektu i bardziej przybliżonych kosztów realizacji będziemy się starali znaleźć środki i wyłonić realizatora tej inwestycji” - poinformował Krupa.

 

Lokalne władze podkreślają, że miasto nie jest w stanie utrzymać dwóch dużych obiektów sportowych, nie wiadomo na razie jaki los czeka obecny stadion GKS przy ul. Bukowej. Krupa przekonywał, że nie da się przebudować czy wykorzystać starego obiektu m.in. ze względów komunikacyjnych i bezpieczeństwa. Stąd decyzja o nowej lokalizacji i nowym obiekcie, który może przyciągnąć sponsorów.

 

„Nie jesteśmy w stanie pozyskać sponsora strategicznego dla klubu GKS Katowice, jeżeli nie będzie miejsca, w którym ten sponsor będzie mógł się w sposób znaczący promować. Stąd decyzja o budowie miejskiego stadionu, na którym prawdopodobnie będzie grał GKS Katowice jako jedna z drużyn o największych osiągnięciach piłkarskich w naszym mieście” - powiedział Krupa.

 

Wyjaśnił, że chodzi o obiekt, który będzie służył nie tylko zawodowemu futbolowi, ale też szkoleniu dzieci i młodzieży. Powstanie na nim zaplecze boisk treningowych, być może w trybunę zostanie wkomponowana hala.

 

„Rozmawiałem dwa dni temu z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, który jasno powiedział - i chcę to też zadeklarować – żeby nie budować dużego stadionu. Będzie to stadion 12- 13-tysięczny, z ewentualną możliwością przyszłej rozbudowy” - wyjaśnił Krupa.

 

Samorząd Katowic ma 77 proc. udziałów w wielosekcyjnym GKS. Piłkarze prowadzeni przez trenera Jerzego Brzęczka walczą w pierwszej lidze o awans do ekstraklasy na stadionie mogącym pomieścić ok. 7600 widzów. Po 17 kolejkach są wiceliderem.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze