Sytuacja z pierwszej kwarty pojedynku w Zgorzelcu pomiędzy PGE Turowem, a Energą Czarnymi może mieć kluczowe znaczenie dla losów piątkowego pojedynku. Jerell Blasingame’a uderzył Mateusza Kostrzewskiego, w odwecie skrzydłowy Turowa odepchnął Amerykanina. Sędzia dyscyplinarny Polskiego Związku Koszykówki nałożył na obu graczy kary finansowe i odsunął ich od jednego spotkania.

Brak Blassingame’ to dotkliwa strata dla zespołu Energii Czarnych. Amerykanin to mózg zespołu, a do tego najlepszy strzelec i podający drużyny. Rzuca ponad 16 punktów i ma 7,5 asysty na mecz (II miejsce w PLK).

Słupszczanie nie mają innej klasycznej jedynki. Pod nieobecność gwiazdy rozgrywać będą Mantas Cesnauskis i Łukasz Seweryn.

Przyjezdni takich problemów mieć nie będą. Mogą natomiast być trochę zmęczeni. W końcu walczą na dwóch frontach – rozgrywki na krajowych parkietach łączą z grą w Lidze Mistrzów. We wtorek u siebie pokonali węgierskie Szolnoki Olaj 83:63. Rewelacyjną formą błysnął Przemysław Zamojski, który rzucił 22 punkty. Dla skrzydłowego cały sezon jest jak na razie bardzo udany. Jest drugim strzelcem Stelmetu, rzuca ponad 12 punktów na mecz przy 46 procentowej skuteczności.

Liderem mistrzów Polski jest inny skrzydłowy – Nemanja Djurasić. Czarnogórzec rzuca 14,6 punktu na mecz i ma ponad 7 zbiórek na mecz.

Początek sezonu jest zdecydowanie bardziej udany dla mistrzów Polski. Z siedmiu meczów Stelmet wygrał pięć. Na parkiecie przegrał tylko raz z MKS-em Dąbrowa Górnicza.  Otrzymał też walkowera za niewystarczającą liczbę polskich zawodników zgłoszonych na mecz z Polfarmexem Kutno.

Energa Czarni grają w kratkę. Mają po trzy zwycięstwa i trzy porażki.  Zwłaszcza pierwsze spotkania nie były dla nich udane. Porażki z Polfarmexem i Asseco i to na własnym parkiecie chluby słupszczanom nie przynoszą. Ostatnio jednak zagrali dwa dobre mecze. Najpierw u siebie pokonali Anwil, a tydzień temu po walce ulegli w Zgorzelcu silnemu w tym sezonie zespołowi PGE Turowa 81:83.  W tym ostatnim spotkaniu bardzo słabo zagrał Blassingame, być może rozbity sytuacją z pierwszej kwarty. Nie trafił ani jednego rzutu z gry, miał też problemy z faulami.

Transmisja spotkania Energa Czarni Słupsk – Stelmet BC Zielona Góra w Polsacie Sport. Początek o 17.50.